czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Générik Vapeur rozpoczął festiwal Malta. Żywiołowy i refleksyjny przemarsz przez centrum (ZDJĘCIA)

Kochani przez francuscy wariaci z Générik Vapeur rozpoczęli 32. Malta Festival Poznań – i tradycyjnie nie zawiedli oczekiwań. Ich plenerowa parada teatralna “Dzięki za wszystko”, była efektowna i widowiskowa – ale też skłaniała do refleksji.

Plenerowa parada wyruszyła, po oficjalnym otwarciu festiwalu na placu Kolegiackim, ulicą Garbary w stronę Starej Rzeźni. To była podróż nie tylko w przestrzeni, ale też przez problemy i kryzysy nękające współczesny świat, które człowiek sam sobie ściąga na głowę – i z których nie umie potem wybrnąć.

Dynamiczne przedstawienie, pełne elektryzującej muzyki, efektów pirotechnicznych – i refleksji nad tym, jaki świat jest okropny i jak jest piękny. I można się było zachwycić wizualną stroną spektaklu, która jak zawsze była efektowna, z fantastycznym wykorzystaniem otaczającej przestrzeni – a później przejść do sceny ze zrzucaniem kartonowych pudeł jednego z gigantów sprzedaży wysyłkowej. Albo posłuchać rozmów aktorów ze sobą i z publicznością, z których nic nie mogło wyniknąć, bo wszyscy wchodzili sobie w słowo i nie rozumieli się nawzajem – a przecież każdy z nich mówił o bardzo ważnych rzeczach. Wykrzykiwanie nonsensownych haseł w najlepszym politycznym stylu też miało tu swoje specjalne znaczenie.

By wejść na teren Starej Rzeźni, artyści musieli przejść pod zadaszeniem przypominającym eleganckie wejścia na wszystkie najważniejsze imprezy kulturalne czy modowe – ale było ono udekorowane plastikowymi jednorazówkami, opakowaniami po daniach na wynos i foliowymi woreczkami przeróżnych rozmiarów i kształtów… Czyż to nie trafna przenośnia naszego stylu życia, który niszczy planetę?

Artyści pozostawili pytania w zawieszeniu, pozwalając, by każdy odpowiedział sobie na nie sam. Mógł to zrobić na przykład na nocnym party, które zakończyło paradę w Starej Rzeźni, które było kolejnym dowodem na to, że świat może być i piękny, i przerażający, a wszystko zależy od nas samych.

Générik Vapeur to zespół teatralny z Marsylii we Francji, który założyli w 1984 r. Cathy Avram (rockowa wokalistka) i Pierre Berthelot (aktor). Tworzyli uliczne spektakle, akcje i działania artystyczne łącząc różne dziedziny sztuki: teatr, taniec, muzykę, a także wideo. Ich widowiska są żywiołowe, głośne – o czym mieli się okazję przekonać wczoraj mieszkańcy Garbar – energetyczne i prowokujące. W każdym jest drugie, a nawet trzecie dno. I zapewne właśnie dlatego Générik Vapeur jest jednym z najbardziej znanych zespołów teatru ulicznego na świecie. Na Malcie wystąpił już po raz piąty.

Strona głównaKulturaPoznań: Générik Vapeur rozpoczął festiwal Malta. Żywiołowy i refleksyjny przemarsz przez centrum...