Garbary-Galeria-w-Bramie [fot. Marcin Muth]

Poznań: Garbary – podróż w czasie i przestrzeni

To jedna z najważniejszych ulic w Poznaniu, a przy tym taka, na której doskonale widać zmiany zachodzące w mieście. Warto się wybrać na wystawę zdjęć Garbar do Galerii w Bramie – oczywiście na Garbarach – i obejrzeć je wszystkie. zwłaszcza że pochodzą ze zbiorów mieszkańców.

Idea takiej wystawy zrodziła się podczas spotkań i dyskusji w Zaułku Rzemiosła, w ramach którego działają unikatowe dziś pracownie: malarstwa, introligatorska, zegarmistrzowska czy właśnie fotografii. Bo Zaułek Rzemiosła to właśnie także dyskusje i spotkania, także te poruszające temat Garbar, ważnej staromiejskiej ulicy.

Ze spotkań zrodziła się idea galerii na ulicy – a w zasadzie w bramie… – fotograficzny spacer i warsztaty dotyczące fotografowania architektury. Wystawa “Garbary dawniej i dziś” to pierwsze wydarzenie w Galerii w Bramie.
– Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowaliśmy się, dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych, przygotować kolejne spotkania. Ich efektem jest 28 wyselekcjonowanych zdjęć pokazujących fyrtel w często zaskakujących ujęciach – mówi Marcin Muth, inicjator przedsięwzięcia, właściciel Manufaktury Obrazów w Zaułku Rzemiosła. – Autorami prac są zarówno doświadczeni fotografowie jak i amatorzy, którzy pod okiem zawodowców wychwytywali te szczegóły, które inspirują i cieszą oko.

Na wystawę składają się także stare fotografie z archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biblioteki Uniwersyteckiej z XIX i początku XX wieku, m.in. Romana Ulatowskiego oraz reprodukcje starych kart pocztowych.

Przedsięwzięcie wspiera Rada Starego Miasta, zaangażowana w procesy rewitalizacyjne.
– Takie inicjatywy jak Galeria w Bramie, skupiające coraz większą grupę osób pokazują, że rewitalizacja nie jest tylko martwym pojęciem czy pomysłem zmian wychodzącym ze strony urzędników, a opiera się na oddolnych działaniach – mówi Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Mamy nadzieję, ze władze miasta po pierwszych dobrych zmianach, takich jak donice z zielenią, znajdą środki na kolejne wyczekiwane inwestycje związane zarówno z rozwojem Zaułku Rzemiosła, jak i remontami komunalnych kamienic.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 6 września o godzinie 16.00 w Galerii w Bramie, Garbary 47. Wstęp wolny z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

ROSM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze