Poznań: Garażówko-Piwnicówka. Tak się bawią Jeżyce! (ZDJĘCIA)

Jeżycka Garażówko-Piwnicówka fot. K. Adamska

Wyprzedaż garażowa, koncerty, warsztaty i spotkania, a wszystko to dzięki trzem imprezom w jednym: Nocy Bibliotek, Weekendowi Seniora z Kulturą i Jeżyckiej Garażówko-Piwnicówce. Takie atrakcje można było znaleźć na ulicy Prusa 3.

Na „trzy w jednym” zaprosiły 1 października wszystkich chętnych Rada Osiedla Jeżyce oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury pod arkady biblioteki na ulicy Prusa. Wszystkie trzy imprezy działały od godziny 11.00 do 18.00.

„Każdy z nas ma swój sklep, a w nim mnóstwo rzeczy. Oczywiście nie chodzi o supermarket czy butik – w gwarze poznańskiej sklep to piwnica, a więc miejsce, gdzie jest mnóstwo rzeczy, które są już Ci niepotrzebne ale mogą przydać się innym” – tak wyjaśniają pomysł garażówko-piwnicówki jeżyccy radni. – „Jeśli w szafie masz ciuchy, których już nie nosisz, na regale zalegają przeczytane książki, a rowerek dziecięcy zajmuje miejsce w garażu, to… pierwsza jeżycka wyprzedaż garażowa jest dla Ciebie! Weź w niej udział – zamiast wyrzucać, sprzedaj sąsiadowi lub wymień się z nim na coś innego!”.

Chętni do sprzedawania musieli wcześniej zgłosić się do Rady Osiedla Jeżyce, by zarezerwować miejsce handlowe – oczywiście bezpłatnie. Zainteresowanych kupowaniem od rana nie brakowało. I trudno się dziwić, bo zakupy robiło się w wyjątkowo miłej atmosferze, o co zadbał drugi współorganizator, czyli Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, która w tym czasie zaprosiła na Noc Bibliotek i Weekend Seniora z Kulturą.

Można więc było wziąć udział w warsztatach plastycznych abo wykonywaniu zabawek z drewna – tu pomocą służył Piotr Staszak, twórca ludowy. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” zapraszał na naukę tańca ludowego dla dzieci i młodzieży, opowieści o historii dawnych instrumentów ludowych, no i na wystawę strojów zespołu. Oczywiście nie mogło też zabraknąć występów zespołu, który zatańczył polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka.

Rozpoczęła się też akcja „Nocne czytanie – wypożycz i czytaj!”, specjalna akcja dla seniorów „Książka na telefon, a nawet… amnestia dla tych, którzy zapomnieli oddać książkę.

Podziel się: