Poznań: Fundacja Viva! na miejscu zbrodni

Światowy dzień Wegetarianizmu fot. Fundacja Viva!.

Działacze fundacji zorganizowali ten „kryminalny” happening z okazji przypadającego 1 października Światowego Dzień Wegetarianizmu, a w Polsce również Światowego Dnia Wegan. Miał zwrócić uwagę na to, jak traktuje się zwierzęta wiezione do rzeźni.

Aktywiści i aktywistki Vivy! przygotowali przy ul. Półwiejskiej inscenizację symbolicznego miejsca zbrodni, w której ofiarami są zwierzęta zabijane na potrzeby przemysłu spożywczego.

– Większość osób woli nie myśleć lub ignorować to, jak powstają produkty pochodzenia zwierzęcego – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii „Zostań Wege”. – Nic w tym dziwnego, gdyż prawda jest okrutna, a dla wielu osób niemożliwa do zaakceptowania. Sprawie nie pomagają reklamy mięsa czy nabiału przedstawiające fałszywy obraz produkcji ani etykiety na produktach z uśmiechniętą świnką lub kurą. Dlatego też w ramach kampanii „Zostań Wege” i „Stopklatka” zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu we współpracy z grupami lokalnymi akcji ulicznych, które mogą wydawać się kontrowersyjne lub trudniejsze w odbiorze, ale za pomocą obrazów i nawiązania do sytuacji odbierania życia ukazują oczywisty związek między zwierzęciem a powstającym z niego produktem.

Działacze fundacji zwracają też uwagę na nazewnictwo – nie bez powodu w sklepach zazwyczaj sprzedaje się nie części ciała świni, kury czy krowy, ale wołowinę, wieprzowinę czy drób. Wystarczy spojrzeć na początek i zastanowić się nad procesem powstawania tych „produktów”, aby szybko uzmysłowić sobie, że były to czujące i pragnące żyć istoty.
– One nie miały wyboru – podkreśla Łukasz Musiał, koordynator kampanii „Stopklatka”. – My go mamy i możemy zdecydować, że nie będziemy ich jeść. Dzięki naszej pracy w terenie i opublikowanych przez nas śledztwach mamy świadomość tego, jak w Polsce są traktowane zwierzęta.

Fundacja Viva! prowadzi także akcję „Zostań Wege na 30 dni”, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna wcale nie jest trudna do przygotowania, a jest przy tym różnorodna i smaczna. Każdy, kto chciałby się o tym przekonać, może dostać od fundacji obszerny pakiet informacji i przepisów, dzięki którym zacznie swobodnie poruszać się w tematyce diety roślinnej. W dodatku wszystko jest podzielone na codzienne informacje przygotowane w bardzo przystępnej formie. Wystarczy wysłać maila do fundacji Viva, by taki pakiet otrzymać. Zdecydowało się na to już prawie 200 tysięcy osób, a większość z nich po zakończeniu wyzwania zadeklarowało kontynuację diety roślinnej.

Źródło: Fundacja Viva!

Podziel się:

Ostatnio dodane: