piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Firmy zorganizują flash moby. Żeby pokazać, że praca z cudzoziemcami jest fajna

Obecność zagranicznych pracowników w polskich firmach niesie ze sobą przeróżne korzyści, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę i nie zawsze doceniamy. Poznańscy przedsiębiorcy postanowili to uświadomić… flash mobami.

Akcja #razemwpracy to inicjatywa organizowana przez ABSL. Biorą w niej udział pracownicy centrów sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Zeszłoroczna edycja objęła 70 firm z 8 polskich miast, a w ogólnopolskim flash mobie niemal 20 000 osób zamanifestowało wówczas wsparcie dla różnorodności i korzyści płynących z pracy w międzynarodowych zespołach.

– Pracując w międzynarodowym środowisku nauczyłam się bycia cierpliwą oraz miłą i uprzejmą dla wszystkich – mówi Marina Zlobina, zatrudniona w poznańskim oddziale firmy John Deere. – Różnorodność, którą zapewnia środowisko międzynarodowe, uczy, jak być tolerancyjnym, patrzeć na rzeczy z różnych perspektyw, czyni cię bardziej ambitnym i zorientowanym na cel. Dzięki wyzwaniu, jakim jest dostosowanie się do wymagań nowych krajów i różnic kulturowych, twój profesjonalizm rozwija się bardzo szybko.

W polskich centrach usług dla biznesu pracuje niemal 35 tysięcy obcokrajowców, co według szacunków ABSL, stanowi 14 proc. zatrudnienia w sektorze. Wraz z jego wzrostem w całej Polsce, liczba międzynarodowych zespołów będzie stale wzrastała. Dotychczas największymi grupami zatrudnionymi w polskich centrach usług są obywatele Ukrainy, Włoch i Hiszpanii.

– Zagraniczni specjaliści są również odpowiedzią na niedobry na polskim rynku pracy – mówi Wojciech Cichoń, Vice President, Członek Zarządu Capgemini Polska. – Z ostatniego raportu NIK wynika, że do 2030 pracodawcy będą mieli problemy z obsadzeniem co piątego stanowiska pracy tj. brakować będzie około 4 mln. pracowników. Ułatwiając firmom z sektora zatrudnianie pracowników spoza Polski nie tylko adresujemy problem luki kadrowej, ale także kwestie konkurencyjności. Musimy pamiętać, że nic tak nie sprzyja kreatywności, jak różnorodność poglądów, kompetencji czy doświadczeń, które spotykamy właśnie w międzynarodowych zespołach.

Jak wynika z szacunków ABSL, 94 proc. centrów usług wspólnych zatrudnia pracowników spoza granic Polski. Blisko 200 firm ankietowanych w badaniu ABSL – “Sektor nowoczesnych usług w Polsce 2019” deklaruje posiadanie formalnie usankcjonowanej polityki w zakresie różnorodności i integracji społecznej (ang. Diversity & Inclusion). Akcja #razemwpracy jest dla pracowników nie tylko okazją do docenienia wartości płynącej z pracy w międzynarodowym środowisku, ale także okazją do głębszego poznania kultury, tradycji i specyfiki kraju pochodzenia koleżanki lub kolegi z pracy.

W tym roku akcja trwa od 14 do 18 października. W Poznaniu w jej ramach flash mob odbędzie się w czwartek, 17 października o godz. 11.00 (FTI Nowy Rynek, ul. Przemysłowa 3), a drugi o godz. 12 (Business Link Maraton, ul.Królowej Jadwigi 43).

UMP, el

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Firmy zorganizują flash moby. Żeby pokazać, że praca z cudzoziemcami jest...