Poznań: Finał letniej Sceny nad Rusałką. Świetne koncerty Shyness i Ofelii (ZDJĘCIA)

Ofelia Scena nad Rusałką TP fot. Magda Zając

Chyba żaden cykl muzyczny nie mógłby sobie życzyć bardziej efektownego zakończenia – i cztery dziewczyny z Shyness, i występująca po nich Ofelia dały świetne, klimatyczne koncerty. No i postawiły wysoko poprzeczkę na przyszły rok…

Zakończenie sezonu miało miejsce 25 sierpnia i jak w każdy czwartek, w który odbywają się koncerty, przyciągnęło mnóstwo ludzi. Shyness, cztery dziewczyny, świetne głosowo i doskonale zgrane, wprowadzały hipnotyczny, oniryczny i doskonały muzycznie klimat. Świetnie łączą style, a obdarzone smakiem i wrażliwością robią to w sposób zapewniający wyjątkowe doznania muzyczne. Ich muzyka jest stworzona do tego, żeby grać ją w przestrzeni, bo właśnie tam brzmi najlepiej i najpełniej.

Niestandardowe wykorzystanie typowych instrumentów jak gitary i pianino z domieszką syntezatorów plus cztery świetne głosy – to wszystko dało świetny koncert. Skład Shyness: Iwona Skwarek – voc, synths, guitar, beats, Joanna Bielawska – voc, piano, Julia Pacyńska – voc, synths oraz Iga Krzysik – voc, guitar.

Muzyka Ofelii, czyli Igi Krefft, wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów oraz multiinstrumentalistki – to także muzyka bardzo kobieca. Ale jednocześnie bardziej drapieżna, dynamiczna, niespokojna. Można tu było usłyszeć wpływy alternatywnego popu, poezji śpiewanej, a także folku, bo wszystko to mieści się w fascynacjach muzycznych Ofelii – i wszystko to artystka przetwarza na oryginalną i jedyną w swoim rodzaju całość.

Słychać tu też było echa elektroniki lat 80. ubiegłego wieku, co paradoksalnie dodawało jej utworom świeżości i głębi. Artystka zapowiada wydanie drugiego albumu jesienią tego roku i wszystko wskazuje na to, że warto na niego czekać.

Po takich dwóch koncertach czekanie do następnego lata będzie wyjątkowo trudne – miejmy jednak nadzieję, że także jesienią i zimą Scena nad Rusałką zaproponuje kilka ciekawych koncertów – choć już, niestety, w przestrzeniach zamkniętych, a nie nad jeziorem.

Przypomnijmy, że organizatorem cyklu koncertów nad Rusałką była Fundacja Pogoda, a portal TenPoznan.pl – patronem medialnym.