Poznań: Festiwal Żupańskiego zaprasza na Wildę

pl. M. Skłodowskiej-Curie fot. L. Łada

Koncerty Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa, Bandonegro Tango Orquesta, warsztaty z teatrem “Z głową w chmurach” i spotkanie z Joanną Jodełką oraz Magdaleną Mrugalską-Banaszak. Warto w ten weekend zajrzeć na Wildę!

Już o 13.00 na placu M. Skłodowskiej-Curie rozpoczną się warsztaty Urban Sketchers Poland. Czym jest urban sketching? Nazwa sugeruje szkicowanie w mieście, ale tak naprawdę to fantastyczne hobby polegające na utrwalaniu otaczającej nas rzeczywistości przy pomocy prostych, malarskich technik i dzieleniu się swoimi pracami w Internecie. Nie trzeba tego robić w mieście, trzeba tylko rysować na żywo, a nie ze zdjęć, czy z wyobraźni. Bardzo ważne jest również budowanie społeczności i pokazywanie ciekawych miejsc o lokalnym charakterze. Od pięciu lat Justyna Wojnowska prowadzi grupę Urban Sketchers Poland na Facebooku i organizuje spotkania oraz warsztaty w całej Polsce. Uczestniczy też w sympozjach międzynarodowych, gdzie spotyka rysowników z całego świata. Zapraszamy na warsztaty, które Justyna poprowadzi w niedzielę 15.08 o godzinie 10:00, podczas Festiwalu Żupańskiego. Będzie można dowiedzieć się więcej o społeczności miejskich rysowników i spróbować swoich sił w szkicowaniu na żywo

O godzinie 14.00 w tym samym miejscu na warsztaty zaprasza teatr “Z głową w chmurach”. O 16.00 zaplanowano spotkanie z Magdaleną Mrugalską-Banaszak “O Białej Kalii i nie tylko”, o 17.45 performance teatralny dla najmłodszych “Co się dzieje po drugiej stronie kuli ziemskiej” Mandar Purandare.

O 19.00 rozpocznie się koncert duetu Kolos – Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa. Jorgos Skolias to jeden z najbardziej oryginalnych wokalistów polskiej muzyki. Jego talent docenił m.in. Jarosław Bester, zapraszając do współpracy przy płycie „Book of Angels: Balan” wydanej przez nowojorski Tzadik Records Johna Zorna.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym środowisku kulturowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyką grecką. Jorgos Skolias to muzyk nieustannie poszukujący nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Studiuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego – równoległego prowadzenia trzech głosów.

Kojarzony jest z nowatorskim, „poszukującym” nurtem bluesa, jazzu czy rocka. Współpracował między innymi z zespołem Krzak, Dżem, Osjan i Tie Break oraz muzykami: Tomaszem Stańką, Tomaszem Szukalskim, Bogdanem Hołownią czy Zbigniewem Namysłowskim.
Na Festiwalu Żupańskiego wystąpi z synem Antonisem Skoliasem na koncercie wieczornym pierwszego dnia festiwalu. Wstęp wolny.

O 20.20 rozpocznie się koncert jazzowy na Cztery Loggie – performance w loggiach kamienicy Rynek Wildecki 3 z udziałem zespołu Unleashed Cooperation. Będzie to performance muzyczny, sonorystyczny którego zadaniem jest wykorzystanie wyjątkowej przestrzeni buynku oraz otoczenia w porozumiewaniu się podczas wykonywania koncertu.

Każdy z muzyków umieszczony będzie na oddzielnej loggii, co spowoduje, że jedyną formą ich komunikacji na scenie/scenach będzie słuch. Koncert wsparty będzie oświetleniem, które pozwoli wyeksponować urodę unikalnej bryły budynku z jego rytmicznie rozmieszczonymi charakterystycznymi loggiami a jednocześnie wzmocni wrażenie izolacji każdego z muzyków. Z pomocą swoich zmysłów muzycy wykonają materiał specjalny dedykowany postaci Jana Konstantego Żupańskiego wsparty swoimi kompozycjami, które wcześniej prezentowane były na festiwalach jazzowych w całej Polsce takich jak Jazz nad Odrą czy Szczecin Jazz Festiwal.
Skład
Krzysztof Kuśmierek – saksofon
Patryk Rynkiewicz – trąbka
Patryk Matwiejczuk – fortepian
Patryk Piłasiewicz – kontrabas
Jakub Miarczyński – perkusja

Jutro Festiwal Żupańskiego na placu M. Skłodowskiej-Curie proponuje o 13.00 spektakl OtoTo Teatru “Jak wytresować Dinożarła”, a po nim na animacje dla najmłodszych i mini recital młodych solistów. O 15.30 wystąpią Nata & Evgeny, a o 17.30 będzie można porozmawiać z Anną Ilską-Gruchot o ciekawości i chwilach w rzeźbie. O 18.30 gościem festiwalu będzie Joanna Jodełka i jej książka “Pamiętnik karła”. O 20.00 zagra Bandonegro Tango Orquesta z udziałem tanecznym Mai Marcinkowskiej i Rafała Witkowskiego.

Wstęp na wszystkie atrakcje wolny.

Podziel się:

Ostatnio dodane: