Poznań: Festiwal na łące, czyli kolejna odsłona Malty

Malta Festival fot. Malta Festival
W trzecim kroku Malta opuszcza centrum miasta i zaprasza na łąkę. To na niej odbędą się koncerty Wrońskiej, Wąsika, Kaminskiego, Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego i showcase z Wielkopolski między 22 a 26 lipca.

Zaraz za Cytadelą, w zielonej przestrzeni Laba Land przy ul. Przełajowej 5 stanie Scena na Wilczaku. Na festiwalowej scenie wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli improwizacjami wokół maltańskich tematów wody i urodzin. W programie showcase’u: Festiwal Słuchowisk zaprosi do zapoznania się na łące z trzema słuchowiskami ze swojego dorobku w reżyserii Patryka Lichoty, Anny Szamotuły i Marii Marcinkiewicz-Górnej.

Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl „Historia pewnej miłości – baśń meksykańska” inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem i Meksykiem. Grupa Teatralna Wikingowie zagra spektakl „Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych mierzący się z tematyką bezdomności”. Taneczną sobotę rozpocznie Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu tanecznym „Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma!” opowie o mocy, jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną „Nie ma dzieci, są ludzie” inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna „Lama” Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbuje uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie „Potrzebuję Cię jak wody”.

Na Wilczaku usłyszymy artystkę niebanalną i nieprzewidywalną, czyli Barbarę Wrońską. Bartek Wąsik i Ralph Kamiński podczas najbardziej kameralnego koncertu tegorocznej Malty zagrają piosenki z repertuaru Ralpha oraz covery (m.in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesława Niemena). Z akustycznym projektem wystąpi Adam Nowak i Acoustic Amigos, czyli Jarek Treliński z Raz, Dwa, Trzy oraz Karim Martusewicz z Voo Voo. W programie wielkopolskiego przeglądu usłyszymy Chór Pogłosy z Joanną Sykulską i kakofoNIKT, którzy zaproszą na nocny, obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów. Polmuz zagra Drzewiej, czyli koncert z interpretacjami nagrań kapel ludowych z południowej Wielkopolski z początku XX wieku, a Tokłowicz with Strings przedstawi premierowy program z nowoczesnymi aranżacjami Jeremiego Przybory, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Komedy, improwizacjami i autorskimi kompozycjami.

Ala Kryształ to live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na terenie łąki odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Magdaleny Mellin, Kajetana Hajkowicza i Huberta Wińczyka Bez_tytułu / Re_kolekcja poprzedzony warsztatami i zebraniem herstorii. YoenNa zaprosi na Odmęty, czyli performatywno-teatralny koncert muzyki elektronicznej w towarzystwie aktorów, tancerzy i poetyckiej narracji.

Krystyna Lipka-Czajkowska zapyta o możliwość stworzenia portretu współczesnych kobiet i zaprosi dziewczyny oraz seniorki na warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesny. Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. Performans Bez_tytułu / Re_kolekcja zostanie poprzedzony warsztatami zbierania herstorii, czyli opowieści z punktu widzenia kobiet o kobietach.

Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. W świat Baśni dla dorosłych i domu całe rodziny zabierze Vampek Król – Baśnie Właśnie. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zorganizują pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku 7–10 lat To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze.

Nowy ład naturalny będzie tematem trzeciej debaty w ramach Forum. Z dziennikarzem Michałem Nogasiem będą rozmawiać: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, analityk megatrendów, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz i prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. Zapraszamy 22 lipca o godz. 17:00 na Wilczak (ul. Przełajowa 5).

Szybka ekspansja koronawirusa nie jest nagłym kataklizmem, lecz efektem złożonego procesu, który zachodzi na planecie od kilkudziesięciu lat. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą, uczyni kryzys klimatyczny tematem ważnym? Co decyduje o tym, co nam wolno, a czego nie wolno z przyrodą robić?

Generator Malta w trzecim kroku kieruje publiczność nad poznańskie znikające rzeki oraz międzynarodowe wody, które coraz częściej stają się narzędziem politycznym. Zapraszamy na requiem dla rzek Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej oraz debatę Woda – kryzysy – migracje Poznańskiej Garażówki.

Żyjemy w mieście znikających rzek – z powodu zabudowywania strumieni (Segdanki, Bogdanki, Chartyni) oraz susz spowodowanych ocieplaniem klimatu (znikające Cybina i Warta). Poznańska Orkiestra Improwizowana zaprasza na ich ostatnie pożegnanie. Kilkunastu muzyków odegra skomponowane specjalnie na tę okazję żałobno-komediowe requiem dla rzek oraz wykona różnorodne wodne rytuały. Orkiestra zachęca do wzięcia udziału w pogrzebowym kondukcie i składania okolicznościowych wieńców. Requiem dla Warty odbędzie się 22 lipca, start o godz. 19:00 pod mostem Rocha po wschodniej stronie Warty, następnie kondukt przejdzie w kierunku Cybiny na finałową część koncertu.

– Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i się zrelaksować – zapraszają twórcy Malta Festival. – Będzie to przestrzeń dla wszystkich, starszych, młodszych i najmłodszych – dzieci będą mogły tu wziąć udział w codziennych, kilkugodzinnych zajęciach, rozbudzających wyobraźnię i pozwalających eksplorować to, co je najbardziej interesuje.

Malta Festival, el

Podziel się: