kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Poznań: Fatalny stan powietrza. Nie można palić w piecach

Kolejny dzień w Poznaniu mamy smog nad miastem. I, niestety, będzie wisiał nad nim jeszcze przez kilka dni. Wszyscy ci, którzy mają inne ogrzewanie, bardziej przyjazne środowisku, nie mogą palić w piecach i kominkach.

Jesienią zanieczyszczenie powietrza w mieście daje się szczególnie we znaki. Powodem jest oczywiście to, że zaczyna się sezon grzewczy, a nie wszyscy dbają o to, by paląc w piecach używać opału jak najmniej zanieczyszczającego powietrze. Z pewnością też nie można liczyć na to, że to się zmieni w najbliższym czasie na lepsze, skoro ceny gazu i prądu tak poszły w górę. Dlatego wiele osób pali także tym, co zdecydowanie nie powinno si,ę znaleźć w piecach.

Najlepiej wiedzą o tym strażnicy miejscy, którzy od początku sezonu grzewczego kontrolują, czym palą poznaniacy – i w tym sezonie po 180 kontrolach wręczyli 63 mandaty karne, a kilka osób pouczyli. Pozytywne jest to, że dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, w tym antysmogowym dronom łatwiej wyłapać trucicieli i że coraz częściej to mieszkańcy zgłaszają osoby, które palą śmieciami, zatruwając otoczenie. Niestety, nadal tych, którzy wrzucają do pieca wszystko, co piwnica dała, jest wystarczająco dużo, by jesienią nad miastem unosił się toksyczny smog.

Według aplikacji airly.pl w Poznaniu dziś poziom pyłów PM 2.5 wynosił 42 μg/m sześć, co stanowi 166 proc. normy, a poziom pyłu PM 10 – 54 μg/m sześć. co z kolei stanowi 107 proc. normy. Natomiast według usługi “Atmosfera dla Poznania” dziś poziom pyłu PM 10 wyniósł 73 μg/m sześć. Jutro ma być jeszcze więcej – 76 μg/m sześć. i dopiero w czwartek prognoza zanieczyszczenia powietrza spadnie do 26 μg/m sześć., czyli bardzo niskiego, nieszkodliwego poziomu.

Ale nie dlatego, że poznaniacy przestaną palić w piecach śmieciami: po prostu na czwartek synoptycy zapowiadają wiatr do 25 km na godzinę, który wywieje smog znad miasta. Wiać ma także w kolejne dni, czyli piątek, sobotę i niedzielę. Weekend zapowiada się więc bez smogu – ale nie jest to, niestety, zasługa posiadaczy pieców.

2 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze