Poznań: Enter Enea Festival 2019. Sprawdź program wydarzeń!

Muzyczne święto nad Jeziorem Strzeszyńskim rozpocznie się już w poniedziałek. Podczas festiwalu oprócz Leszka Możdżera wystąpią m.in. Dagadana, Teatr Pieśń Kozła, Chirs Jarret czy Susan Weinert.

9. już edycja Enter Enea Festival odbędzie się pomiędzy 17, a 19 czerwca. W tym roku na jednej scenie będzie można usłyszeć muzykę z Turcji, Macedonii czy Ukrainy. Zagrają wirtuozi perkusji, instrumentów klawiszowych czy gitary, występujący na światowych jazzowych scenach. W tym roku program muzyczny zainauguruje Dagadana wraz z gośćmi, a zaraz po niej nastąpi specjalne wykonanie spektaklu-koncertu “Raport Kassandry” teatru Pieśni Kozła i Leszka Możdżera.

– To projekt, który powstał na lotnisku – mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu. – Zarówno Grzegorz Bral, jak i ja dużo podróżujemy i kilka razy zdarzyło się, że spotkaliśmy się przypadkowo na lotniskach w różnych częściach świata. Uznaliśmy, że coś trzeba z tym zrobić – najlepiej podczas festiwalu. Drugiego dnia zagra Taksim Trio. To muzyka silnie zakorzeniona w melodiach etnicznych, co mnie cieszy, bo chciałbym, żeby na festiwalu krzyżowały się różne gatunki.

W tegorocznym programie usłyszymy między innymi koncerty szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Zagra też Chris Jarrett, jeden z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych oraz wulkan macedońskiej energii, Kočani Orkestar

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki i Cezary Konrad, perkusista, znany już publiczności Enter Enea Festival.

– Dziękuję Leszkowi Możdżerowi za to, że postawił na współpracę także z lokalnymi twórcami – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. –  Enter Enea Festival – podobnie jak poznański festiwal Na Falach – to niezwykłe wydarzenie, podczas którego kultura wychodzi do mieszkańców.

Program festiwalu:

Poniedziałek — 17.06 / dzień niebiletowany
20:00 

Wernisaż w ABC Gallery i Poznań Visual Park:

Kraina pieczonych gołąbków / Agnieszka Antkowiak, Sławomir Brzoska, Jarosław Fliciński, prof. Izabella Gustowska, Jędrzej Hofman, Bartosz Kokosiński, Piotr C. Kowalski, Łódź Kaliska, Marcin Łukasiewicz, Ewa Partum, Anne Peschken/Marek Pisarsky (Urban Art), Sławomir Toman, Mirella von Chrupek

Strzeszynek – Wypoczynek / replika neonu według projektu Zbigniewa Kaji

21:00
Teatr Pieśń Kozła feat. Leszek Możdżer
Raport Kasandry
22:30
Dagadana i goście

Wtorek — 18.06
18:00
oprowadzanie po Poznań Visual Park (zbiórka przed ABC Gallery)

19:30
Taksim Trio

21:00
Jojo Mayer Nerve

22:30
Billy Cobham & Leszek Możdżer z zespołem

Środa — 19.06
18:00
oprowadzanie po wystawie „Kraina pieczonych gołąbków” (ABC Gallery)

19:30
Susan Weinert / Martin Weinert / Leszek Możdżer / Cezary Konrad
Reunion Quartet

21:00
Chris Jarrett feat. Leszek Możdżer

22:30
Kocani Orkestar

Więcej szczegółów na stronie organizatora.

Komunikacja miejska

Aby ułatwić dojazd na wydarzenie i powrót do domów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni linię nr 195. W godzinach od 18.00 do 19.30 przewidziano cztery dodatkowe kursy na linii nr 195 (Ogrody-Strzeszynek).

Po zakończeniu imprezy, na polecenie Nadzoru Ruchu MPK, autobusy – jako linia nr 105 – będą rozwozić pasażerów na trasie Strzeszynek – Rondo Kaponiera.

Jednocześnie przypominamy, że w związku z zamknięciem przejazdu na ulicy Psarskie w dniach od 8 do 20 czerwca br. trasa linii nr 195 będzie skrócona: autobusy nie będą dojeżdżać do Kiekrza, lecz tylko do Strzeszynka.

Autor: mat. pras. / UMP / ZTM / op. AS

Dodaj komentarz

avatar