Poznań: Egzaminy ósmoklasisty. Jak wypadli poznańscy uczniowie?

Młodzi poznaniacy osiągnęli średnie lepsze wyniki ze wszystkich przedmiotów niż mieszkańcy powiatu, województwa i kraju. Najlepiej poszedł im język angielski. Z kolei wśród 22 gmin Metropolii Poznań w naszym mieście najlepiej wypadł egzamin z języka polskiego.

„Według raportu opublikowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu poznańscy ósmoklasiści w tym roku najwyższe średnie wyniki uzyskali z języka angielskiego” – informują władze Poznania. – Zdobyli 76,2 proc. możliwych do uzyskania punktów. Nieco gorzej poszło im z matematyki i z języka polskiego – osiągnęli odpowiednio 65,1 proc. punktów i 63,9 proc. punktów. Średnia z niemieckiego wynosiła 65 proc., a z hiszpańskiego – aż 84 proc.”.

Wyniki poznańskich ósmoklasistów z przedmiotów obowiązkowych i języka angielskiego dają stolicy Wielkopolski czwarte miejsce w kraju wśród dużych miast. Najwyższe średnie z polskiego i matematyki otrzymali uczniowie z Krakowa, a najlepsi z języka angielskiego byli młodzi warszawiacy.

W tym roku egzamin odbył się w 122 poznańskich szkołach podstawowych, w tym w dwóch dla dorosłych. Najwyższe średnie wyniki uzyskały:

  • z języka polskiego – Horyzonty Szkoła Podstawowa Fundacji Sternik (88 proc. pkt.);
  • z matematyki – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 „Dębinka” (91 proc. pkt.);
  • z jęz. angielskiego – Prywatna Szkoła Podstawowa Anglojęzyczna Poznań British International School (98 proc. pkt.).

Wśród szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Poznań najlepsze wyniki uzyskała Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia nr 2 im. T. Szeligowskiego, której średnie wyniki były następujące:

  • z jęz. polskiego – 78 proc. pkt.;
  • z matematyki – 90 proc. pkt.;
  • z jęz. angielskiego – 96 proc. pkt.

Wyłączając z zestawienia szkoły artystyczne, wśród szkół prowadzonych przez miasto Poznań najlepsze średnie wyniki uzyskały:

  • z jęz. polskiego – Szkoła Podstawowa nr 68 (75 proc. pkt.);
  • z matematyki – Szkoła Podstawowa nr 38 (80 proc. pkt.);
  • z jęz. angielskiego – Szkoła Podstawowa nr 83 „Łejery” (93 proc. pkt.).

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty odbywał się od 24 do 26 maja w formie pisemnej i obejmował trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny. Uczennice i uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte oraz otwarte. Do egzaminu w Poznaniu przystąpiło ponad 6 tys. uczennic i uczniów. To ponad 30 proc. więcej niż rok temu z powodu zmian ustawowych, które sprawiły, że w 2014 roku naukę w szkołach podstawowych rozpoczęły zarówno siedmio- jak i sześciolatki.

Podziel się: