piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Dzień Solidarności i Wolności. “Możliwe było odzyskanie wolności”

Msza w kościele ojców dominikanów i kwiaty przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 złożone przez przedstawicieli miasta i regionu. Tak poznaniacy świętowali 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

W imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem na placu Adama Mickiewicza złożyli Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz miejski radny, Grzegorz Jura. Prezydent Jacek Jaśkowiak oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, reprezentowali poznaniaków podczas obchodów w Gdańsku, gdzie wzięli udział w Uroczystym Otwarciu Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej z udziałem m.in. Lecha Wałęsy.

– 41 lat temu narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność – mówił Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ “Solidarność”. – Dzięki Solidarności, a tak naprawdę ludziom, którzy ją współtworzyli, możliwe było odzyskanie wolności, zwycięstwo nad komuną i likwidacja symbolicznego Muru Berlińskiego. Solidarność nie powstała tylko w jednym mieście, ale w wielu miejscowościach, o których dzisiaj czasami nie pamiętamy. Solidarność powstała nie z powodu aktywności jednego człowieka, 10, 100 czy 1000. Solidarność powstała dlatego, że byliśmy razem – to razem oznaczało prawie 10 mln ludzi. Byłoby rzeczą niezwykłą, gdyby właśnie dzisiaj, 31 sierpnia w Święto Solidarności i Wolności – nie rezygnując ze swoich poglądów politycznych, społecznych i religijnych – można było podać rękę drugiemu człowiekowi, spojrzeć mu z szacunkiem w oczy oraz porozmawiać bez nienawiści i gniewu. To marzenie jest też dziedzictwem Solidarności. Jest czymś, o czym ludzie marzyli również 41 lat temu.

Przypomnijmy, że Dzień Solidarności i Wolności ustanowiono w 2005 roku dla upamiętnienia czterech porozumień, które rząd PRL 31 sierpnia 1980 roku zawarł z komitetami strajkowymi, a które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. To właśnie porozumienie pozwoliło na zarejestrowanie NSZZ “Solidarność”, zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej i było początkiem końca socjalizmu w Polsce.

Źródło: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Dzień Solidarności i Wolności. "Możliwe było odzyskanie wolności"