Poznań: Dzieciniec Miejski już po remoncie!

MDK nr 1 przy Drodze Dębińskiej fot. UMP
Wilda staje się coraz ładniejsza! Po Łazienkach Rzecznych także i Dzieciniec Miejski, czyli Dom Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej, wypiękniał po remoncie. Trwają ostatnie odbiory techniczne budynku.

Władze miasta konsekwentnie realizują plan rewitalizacji terenów nadwarciańskich i remont Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 z otaczającym terenem jest jednym z elementów placu. A właściwie należałoby powiedzieć Dziecińca Miejskiego „Pod Słońcem”, bo tak nazwano cały kompleks, gdy go oddawano do użytku w 1928 roku jako pierwszy ogród jordanowski w mieście.

Ale tak naprawdę historia tego niezwykłego miejsca sięga końca XIX wieku. Wtedy to księżna Luiza Radziwiłłowa zapoczątkowała modę na spędzanie czasu poza miastem i na świeżym powietrzu. Dzięki niej właśnie powstała dzisiejsza Droga Dębińska, bo tędy księżna jeździła do swojego pałacyku myśliwskiego znajdującego się nad Wartą, w Dębinie.

Skoro księżna jeździła na majówki, to oczywiście natychmiast zaczęło też na nie jeździć całe poznańskie arystokratyczne towarzystwo. Później także i zwykli poznaniacy uznali, że to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Rozrywka stała się tak popularna, że wzdłuż najpopularniejszej „majówkowej” drogi – czyli Drogi Dębińskiej – zaczęły powstawać ogrody rozrywki z karuzelami, restauracjami czy kawiarniami. A gdy na początku XX wieku modne stały się kąpiele – wówczas ogródki położone nad jeziorami czy rzekami stały się tymi najbardziej popularnymi.

Tak powstały Łazienki Rzeczne i sąsiadujący z nimi Dzieciniec Miejski,. które wówczas tworzyły jeden kompleks. Dziecinie był zaplanowany z niezwykłym nowatorstwem i rozmachem, który urzeka jeszcze dziś, a co dopiero wtedy, gdy duża przestrzeń dla dzieci do zabaw i biegania na świeżym powietrzu wydawała się bardzo rewolucyjnym pomysłem.

Oficjalny status dzieciniec zyskał w roku 1928, kiedy to nazwano go dziecińcem miejskim „Pod Słońcem”, by służył wszystkich małym poznaniakom, którzy zechcą tu przyjść pod opieką niani czy bony. I do dziś mali poznaniacy z Wildy i okolic przychodzą tu, żeby się pobawić, a teraz będą mieli do dyspozycji piękne, wyremontowane budynki i ogród.

Prace budowlane zostały już ukończone, pozostały jeszcze tylko odbiory techniczne, które – jak wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta – powinny potrwać do końca stycznia.

Inwestycja objęła swoim zakresem prace konserwatorskie, budowlane, rozbiórkowe i instalacyjne w obrębie wszystkich budynków oraz prace drogowe, zieleniarskie i zagospodarowanie ogrodu jordanowskiego. Podcienia wschodnie zostały zabudowane i tworzą teraz budynek „D”, przyszłe miejsce stałych wystaw i ekspozycji prac malarskich.

Budynki i ogród zostały też dostosowane do obecnych przepisów, głównie dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, a także wyposażone w ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Cały obszar został objęty monitoringiem wizyjnym, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa osób korzystających z oferty MDK 1 oraz innych osób przebywających na jego terenie. Koszt inwestycji wyniósł 10 mln zł, z tego ponad 8 mln to dofinansowanie ze środków UE.

Lilia Łada fot. UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: