zdjęcie ilustracyjne fot. UMP

Poznań: Dzieci wracają do szkół. Jak zapewnić im bezpieczeństwo?

Od poniedziałku, 1 czerwca, poznańskie podstawówki zapewnią opiekę dla dzieci z klas 1-3. Jak przygotować dzieci, by ten powrót był możliwie najbardziej bezpieczny? Władze miasta wraz z dyrektorami szkół dokładają wszelkich starań.

W tygodniu poprzedzającym otwarcie szkół podstawowych, dyrektorzy szkół wysłali do rodziców ankiety, które pozwoliły oszacować liczbę zainteresowanych. Wynika z nich, że w najbliższy poniedziałek do szkół może przyjść nieco ponad 5 proc. wszystkich dzieci.

W trzech szkołach nie zgłoszono żadnego dziecka, 5 szkół ma zgłoszenia powyżej 10 proc., najwięcej dzieci – aż 24 proc. – zgłoszono w Poznańskiej Szkole Chóralnej.

Zgodnie z zapisem rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej to dyrektorzy szkół odpowiadają za organizację pracy i organizację godzin pracy nauczycieli – w tym także za podział miedzy zajęcia opiekuńcze, a pracę zdalną. Z deklaracji dyrektorów szkół wynika, że poznańskie placówki będą działać w godz. 7-16.30 (średnio). Uczniowie będą pozostawać w jednym pomieszczeniu – w świetlicy lub sali dla klas 1-3. W jednej grupie może być maksymalnie 12 dzieci.

Dyrektorzy szkół podejmują działania, by możliwe było zapewnienie wyżywienia dla dzieci, które do tej pory z niego korzystały. W poznańskich podstawówkach nie ma kuchni szkolnych obsługiwanych przez pracowników szkoły – wyżywienie jest zapewniane dzięki umowom z dostawcami zewnętrznymi, na których działalność ma wpływ czas epidemii. Uruchomienie stołówki zależeć będzie od liczby uczniów, którzy wrócą do szkoły oraz od możliwości firm współpracujących z daną placówką w zakresie przygotowywania obiadów.

Przez cały czas w podstawówkach będą stosowane maksymalne środki ostrożności, zgodne z wytycznymi i opracowaną Procedurą Bezpieczeństwa w szkole. Placówki będą miały wyznaczone strefy poruszania się i oznaczone miejsca dla dzieci, także na boisku szkolnym.

O bezpieczeństwo dzieci powinni zadbać również rodzice. Ważne, by przekazali dyrektorowi lub nauczycielowi informacje istotne informacje o stanie zdrowia dziecka i nie posyłali ucznia na zajęcia, jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Do szkoły należy przyprowadzać tylko zdrowe dzieci – bez objawów chorobowych.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze