Poznań: Dwa skwery z nowymi nazwami. I trzy nowe ulice

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Dwa poznańskie skwery i trzy ulice dostały nowe nazwy podczas ostatniej sesji rady miasta. Patronami skwerów zostali Łukasz Horowski, były konsul honorowy Ukrainy, i Stanisław Mrowiński, wybitny artysta.

Imię Łukasza Horowskiego (1949 – 2011) otrzyma zieleniec w rejonie ulic Arnolda Szylinga i Bukowskiej. Horowski był nie tylko konsulem honorowym Ukrainy, ale także współtwórca i przewodniczącym Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina” i pomysłodawcą festiwalu kultury „Ukraińska Wiosna”, który stał się największym festiwalem kultury ukraińskiej w Europie. Fundował także stypendia dla dzieci z biednych rodzin, wyposażał szkoły – dzięki jego wsparciu wiejska szkoła ze wsi Cygany stała się jedną z najlepiej wyposażonych placówek w obwodzie tarnopolskim.

Imię Stanisława Mrowińskiego (1928 – 1997) będzie nosił skwer w pobliżu ul. Pochyłej i Obodrzyckiej. Ten wybitny grafik, ilustrator i malarz był poznaniakiem ze Starołęki i absolwentem poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Pracował w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”, był także przez wiele lat autorem wystroju stoisk na Międzynarodowych Targach Poznańskich, projektował foldery reklamowe, plakaty i znaczki o tematyce związanej z budową Nowego Zoo.

Nową nazwę dostały też trzy ulice: dotychczasowa droga wewnętrzna w rejonie ul. Huby Moraskie będzie nosić imię ulicy Szumiących Traw, droga odchodząca od ul. Bobrownickiej będzie ulicą Poziomkową, a na Naramowicach powstanie ul. Bielicowa.

Podziel się: