wojewoda Łukasz Mikołajczyk, Agnieszka Pachciarz, Andrzej Trybusz

Poznań: Dwa kolejne przypadku zarażenia koronawirusem. ” To potwierdza, że nasze działania nie są na wyrost”

Cztery przypadki osób zarażonych, pasażerowie autokaru z Dortmundu objęci kwarantanną i dodatkowe wyposażenie dla szpitala im.Strusia. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podsumował dotychczasowe działania służb w walce z koronawirusem.

Przede wszystkim wojewoda złożył kondolencje rodzinie zmarłej pacjentki.
– To sygnał, że wszystko to, co robimy, jak kwarantanna, ograniczenia są konieczne – powiedział wojewoda. – To potwierdza, że nasze działania nie są na wyrost.

Wojewoda poinformował też o dwóch nowych przypadkach zachorowania.
– To kobieta w sile wieku i młody mężczyzna – powiedział dr Andrzej Trybusz, szef Wielkopolskie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. – Oboje mieli bezpośredni kontakt z pierwszą zdiagnozowaną pacjentką. Przebywają obecnie w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej, a ich stan jest dobry. Ustalamy ich kontakty, te osoby są obejmowane kwarantanną, to właśnie trwa.

Dr Trybusz powiedział też, że obecnie w Wielkopolsce jest hospitalizowanych 28 osób. 120 jest objętych kwarantanną, a 830 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. We wszystkich przypadkach jest utrzymywany stały monitoring stanu zdrowia.
– U każdej z osób objętych kwarantanną przeprowadzamy badania – zapewnia dr Trybusz. – często tryb przeprowadzania niepokoi pacjentów, bo mija jeden dzień, drugi, trzeci i nic nie robimy. Tymczasem testy tak naprawdę dają pewny wyniki około piątego dnia. I wtedy powinny być wykonywane.

Wojewoda wyjaśnił też, że pasażerowie z Dortmundu, z autokaru, w którym jedna osoba źle się poczuła i który pod eskortą policji pojechał do szpitala na Szwajcarską, przebywają obecnie w ośrodku w Żerkowie, w którym odbywają kwarantannę.
– Dysponujemy takimi miejscami w każdym powiecie – wyjaśnił wojewoda. – Pasażerowie będą tam mogli wygodnie poczekać do czasu otrzymania wyników testów.

Agnieszki Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, powiedział o 10 nowych stanowiskach respiratorowych przygotowanych na wypadek większej liczby chorych zarażonych koronawirusem i zapewniła, że akcja przenoszenia pacjentów ze szpitala im. Strusia trwa. Decyzją wojewody szpital będzie przyjmował wyłącznie chorych z podejrzeniem koronawirusa.
– Pacjentów, którzy jeszcze wymagają leczeni szpitalnego, kierujemy do innych szpitali – mówiła dyrektor Pachciarz. – Ta akcja powinna się zakończyć do poniedziałku. Skoncentrowanie pomocy w jednym miejscu pozwoli udzielać jej efektywniej.

Wojewoda zapewnił tez, że wszelka pomoc będzie szpitalowi udzielania na bieżąco, tak środki ochrony osobiste dla personelu, jak potrzebny sprzęt czy lekarstwa.
– Szpitale są sukcesywnie zaopatrywane – podkreślił wojewoda. – Uruchomiono wiele firm, a my monitorujemy sytuację i na bieżąco uzupełniamy zapasy tam, gdzie to jest potrzebne.

Obecnie w Poznaniu są cztery osoby zarażone koronawirusem – stan wszystkich jest dobry. W całej Polsce zarażonych jest 51. Jedna osoba zmarła.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze