Poznań: Dni Ułana na Starym Rynku (ZDJĘCIA)

Dzień Ułana - uroczystości pod pomnikiem w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Msza święta za dusze poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich i uroczystości przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich – tak wyglądały dzisiejsze obchody Dnia Ułana. Podczas nich Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, zapowiedział remont pomnika.

Niedziela 24 kwietnia to kolejny dzień Dni Ułana. Wczoraj świętujący spotkali się w ułańskich koszarach – dziś przyszedł czas na uroczystości plenerowe w tradycyjnym miejscu, czyli przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy skrzyżowaniu Paderewskiego i Ludgardy.

Przy okazji uroczystości przy pomniku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, poinformował o tym, że jeszcze w tym roku miasto chce rozpocząć remont pomnika. Wiadomość bardzo ucieszyła wszystkich miłośników ułańskiej tradycji, którzy od długiego czasu zabiegali o remont pomnika – jak dotąd jednak bezskutecznie. Wiadomość przekazana przez zastępcę prezydenta była dla obecnych bardzo miłą niespodzianką.

Mariusz Wiśniewski poinformował też, że pomnikowi podczas remontu zostaną przywrócone wszystkie detale architektoniczne, które pierwotnie go zdobiły, a których nie można było przywrócić w czasach PRL. To będzie forma uczczenia pamięci bohaterów przez współczesnych poznaniaków, jak powiedział zastępca prezydenta.

Po uroczystości przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich jej uczestnicy przeszli na Stary Rynek do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i tam oddali hołd Sztandarowi Pułku.

Przypomnijmy, że Święto Ułanów Poznańskich to kontynuacja tradycji zapoczątkowanej 22 kwietnia 1921 roku dekoracją sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Ułani Poznańscy obchodzili święto 23 kwietnia, łącząc je z dniem Św. Jerzego, patrona rycerstwa polskiego. Warto dodać, że w 1966 roku został ponownie wyróżniony przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari za niezwykłe męstwo okazane podczas walk o Monte Cassino i Ankonę w czasie drugiej wojny światowej.

Podziel się: