Poznań: Dezynfektory już są w tramwajach i autobusach

dezynfektor fot. MPK
Poznańska komunikacja miejska coraz bardziej bezpieczna. Wszystkie tramwaje i autobusy MPK Poznań zostały już wyposażone w bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. W zależności od typu pojazdu można je znaleźć przy drugich lub trzecich drzwiach.

Bezpieczeństwo oraz zdrowie pasażerów i pracowników to dla MPK Poznań kwestie priorytetowe. Dlatego wraz z wystąpieniem pandemii Covid-19 przedsiębiorstwo stosuje różnorodne rozwiązania, mające jeden cel – ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wzmocniono codzienną dezynfekcję pojazdów. W pobliżu kabin prowadzących pojazdy utworzono strefy buforowe, w których nie mogą przebywać pasażerowie. Na przystankach, na których wsiadają/wysiadają pasażerowie, drzwi otwiera prowadzący pojazd (nie ma konieczności korzystania z przycisków). Na wszystkich autobusach i tramwajach MPK Poznań znajdują sięinformacje zawierające maksymalną liczbę pasażerów, którzy mogą jednocześnie podróżować danym pojazdem. W razie konieczności, o ograniczeniach w przemieszczaniu się przypomina komunikat głosowy. Komunikaty przypominają również o konieczności zakrywania ust i nosa w środkach transportu publicznego. MPK Poznań bierze też udział w prowadzonej dezynfekcji przystanków.

Wymienione działania należą do najistotniejszych, ale nie jedynych. Spółka na bieżąco reaguje na zmieniające się okoliczności. W związku z luzowaniem obostrzeń oraz zwiększoną liczbą pasażerów w środkach komunikacji miejskiej, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie podróżnych MPK Poznań zamówiło 635 automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostały w nie wyposażone wszystkie pojazdy.

Automaty można znaleźć przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens. W pozostałych tramwajach – ze względów konstrukcyjnych – dezynfektory rozmieszczone są w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej.

Dezynfektory wyposażone są w czujniki. Żeby z nich skorzystać wystarczy podłożyć pod nie ręce – wtedy rozpylona zostanie substancja dezynfekująca. Dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk, skorzystanie z urządzeń nie tamuje ruchu osób wsiadających i wysiadających z pojazdu.

– Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra zapewnia co najmniej 4 tysiące dawek preparatu. Dezynfektory sprawdzane są codziennie, w trakcie przeglądów dolewany jest płyn do zbiornika.

MPK, el

Podziel się: