Poznań: Demonstracja solidarności z Afganistanem „Nikt nie jest nielegalny!”

Stary Marych z maseczką

„Czy naprawdę państwo, które wysyła wojska i broń – nie może przyjąć tych 50 osób, skrajnie wyczerpanych, bez domu, pełnych traum z wojny i podróży w niewiadomą?” – pytają organizatorzy dzisiejszej demonstracji solidarności z osobami z Afganistanu.

Organizatorzy: NBF Nowy Byt Feministyczny, W naszej sprawie, Strajk Kobiet Poznań i Black Venus Protest, zapraszają o godzinie 17.00 przed pomnik Starego Marycha przy Półwiejskiej.

„Gdy pomiędzy granicami polskie służby trzymają nielegalnie ludzi, rządowe szkodniki w postaci Glińskiego rozpoczynają znaną już politykę nienawiści i strachu wobec osób w realnej potrzebie, które nie mają domu ani miejsca na ziemi. A teraz powiedz, przeczytaj to na głos: nie ma dla nich miejsca na ziemi” – piszą organizatorzy w zaproszeniu na demonstrację. – „Czy naprawdę państwo, które wysyła wojska i broń, które tworzy całą infrastrukturę, by pojechać i przez dwadzieścia lat kolonizować zupełnie obcy kraj, które robi tam poligon dla swoich wojsk – nie może przyjąć tych 50 osób, skrajnie wyczerpanych, bez domu, pełnych traum z wojny i podróży w niewiadomą?”.

Organizatorzy zwracają też uwagę, że Polska już stawia zasieki z drutu kolczastego na swojej granicy z Białorusią. „Znamienne jest, że stając się powoli przyczółkiem dla wszelakich ksenofobicznych gestów i szurskich teorii, korzystamy jeszcze z metod polityki wykluczenia USA wobec ich Czarnych mieszkańców, rdzennych społeczności lub sąsiadów zza granicy, a teraz także kolonialnych, plugawych słów Bidena” – piszą. – „Zwracamy się zatem do osób, nas wszystkich – nie bądźcie, nie bądźmy obojętni_e na krzywdę, która się dzieje teraz, tuż obok nas. Państwo nas nie chroni i szczuje na nas codziennie. Na emigrantów_ki, społeczności LGBTQIA+, na samotne matki i ich dzieci, ekologów_żki i inne grupy społeczne. Patrząc na tę grupę osób koczujących bez namiotów, w 10-stopniowej temperaturze, otoczonych strażnikami i żołnierzami, przypatrz się im, oni też tam są”.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy są gotowi, by przyjąć uchodźców, aby to dziś okazali, przychodząc o 17.00 przed pomnik Starego Marycha. Zwracają uwagę, że w dobie katastrofy klimatycznej hasło wszyscy możemy uchodźcami i uciekać przed zmianami klimatycznymi.

Podziel się: