Poznań: Debata o demokracji „Wolność Kocham i Rozumiem”

MTP fot. L. Łada

11 i 12 listopada Poznań stanie się areną narodowej debaty o demokracji „Wolność Kocham i Rozumiem”. Zostali do niego zaproszeni twórcy, którzy deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa.

Inicjatorem debaty jest dominikanin Nikodem Brzózy, a projekt będzie się składał z panelu dyskusyjnego, koncertu oraz działań artystycznych z różnych dziedzin. Zostali do niego zaproszeni znani artyści i artystki, a także osobistości świata kultury i sztuki, które jawnie deklarują obronę takich wartości demokratycznych jak wolność obywatelska czy porządek instytucjonalny państwa.

W czwartek (11 listopada), w Iglicy MTP o g. 16.00 odbędzie się debata z udziałem panelistów: ks. Adama Bonieckiego, dominikanina Tomasza Dostatniego, Agnieszki Holland, Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Marcina Matczaka i prof. Anny Wolff-Powęskiej. Do tematyki dyskusji wprowadzi Nikodem Brzózy OP, a całość poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka Radia TOK FM. Spotkanie będzie skupione wokół problemu niszczenia demokracji w państwie i odbierania ludziom wolności obywatelskiej.

Dzień później, w piątek o g. 20.00 w Sali Ziemi będzie miał miejsce koncert złożony z czterech odsłon. Tematem pierwszej jest ojczyzna, drugiej – Kościół i jego rachunek sumienia, trzeciej – prawo i ład instytucjonalny, czwartej – wolność obywatelska.

Na każdą część składają się następujące elementy: przesłanie, utwory muzyczne i poezja. Przesłanie o ojczyźnie, patriotyzmie i demokracji wygłosi Agnieszka Holland, dominikanin Nikodem Brzózy zrobi rachunek sumienia Kościoła, prof. Andrzej Zoll opisze stan polskiej demokracji, a prof. Marcin Matczak opowie o wolności obywatelskiej i zagrożeniach ze strony autorytaryzmu.

Na część artystyczną składają się tematycznie dobrane utwory: wiersze, piosenki autorskie i interpretacje oraz specjalnie zaaranżowane kompozycje muzyczne. Wiersze Wisławy Szymborskiej, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i tekst papieża Franciszka przeczyta Maja Komorowska. Wśród wykonawców są: Kayah, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Czesław Mozil, Marcin Maciejczak, Orkiestra Collegium F (dyr. Marcin Sompoliński), Mela Koteluk, Krzysztof Iwaneczko, Patryk Piłasiewicz i Poznański Chór Chłopięcy.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Malta, a producentem wykonawczym – Estrada Poznańska. Wydarzenia są objęte patronatem Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Jana Grabkowskiego, Starosty Poznańskiego.

– Najlepszym wyrazem patriotyzmu jest obrona demokracji. Bez niej świętowanie rocznic jest teatralnym gestem, a nawet groteską i na nic się zda – mówi dominikanin Nikodem Brzózy.

Wkrótce zostanie ogłoszony termin dystrybucji zaproszeń na koncert, które będzie można nabyć bezpłatnie przez platformę ToBilet.pl.

Źródło: Festiwal Malta

Podziel się: