Poznań: Czyściciel kamienic został skazany. Ale nadal jest na wolności

Zły stan zdrowia poparty opinia lekarską sprawiły, że Piotr Ś., znany czyściciel kamienic, wciąż nie może trafić za kratki. A ciążą na nim już dwa wyroki.

Piotr Ś. stał się znaną postacią w Poznaniu, gdy zajął się czyszczeniem kamienicy przy Stolarskiej. Zrozpaczeni lokatorzy zabarykadowali się w budynku i odmówili wyprowadzki, wspomagani przez anarchistów z Rozbratu. Sprawę nagłośniła „Gazeta Wyborcza” i pozostałe poznańskie media – i tak Piotr Ś. trafił przed sąd.

Jeszcze przed procesem okazało się, że Stolarska to nie jedyna kamienica, którą Piotr Ś. i jego pomocnicy wyczyścili: na długiej liście są też budynki przy ul. Długiej, Stolarskiej, Piaskowej i Niegolewskich. Wszędzie tam Piotr Ś. zastraszał lokatorów, odłączając im media, zalewając mieszkania wodą i podrzucając insekty, by przerażeni lokatorzy wyprowadzali się jak najszybciej, umożliwiając właścicielowi budynku rozpoczęcie remontu i przekazanie mieszkań bogatszym najemcom.

Jak przypomina „Głos Wielkopolski”, w kwietniu 2018 roku poznański sąd rejonowy skazał trzech mężczyzn na kary więzienia, uznając, że są oni winni nękania lokatorów. Od wyroku odwołali się obrońcy oskarżonych mężczyzn, ale w marcu 2019 roku poznański Sąd Okręgowy podtrzymał wcześniejszy wyrok. Piotr Ś. usłyszał wyrok dwóch lat więzienia, Paweł Ż. roku więzienia, zaś Adrian W. 10 miesięcy.

Jednak mężczyźni mimo wyroków nie trafili do więzienia. Siedzi w nij jedynie Adrian W., ale za inną sprawę. Dlaczego są na wolności? Paweł Ż. odbędzie karę w formie dozoru elektronicznego. Tak zadecydował sąd. Piotr Ś. natomiast cały czas przedstawia opinie lekarskie o złym stanie zdrowia, który uniemożliwia odbycie kary. W związku z tym sąd przekazał akta Piotra Ś. do biegłego, by ten osądził, czy stan zdrowia skazanego pozwala na odbycie kary czy nie. A to może potrwać.

Tymczasem kilka tygodni temu Piotr Ś. został skazany na kolejną karę więzienia za oszustwo 84-letniej Teresy Juszczak. Wyrok na razie jest nieprawomocny.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: