Poznań: Czy na Jeżycach będzie stacja kolejowa?

pociąg Jeżyce
Z prośbą o rozważenie budowy przystanku kolejowego na Jeżycach zwrócił się do PKP Polskie Linie Kolejowe poseł Bartłomiej Wróblewski. Inicjatywa wyszła od Marka Jerzaka, radnego osiedla Jeżyce.

Przez Jeżyce przebiega linia kolejowa nr 351 prowadząca do Szczecina i dalej do Świnoujścia. Kursuje nią sporo lokalnych pociągów, dowożących pasażerów z Wronek, Szamotuł, Rokietnicy czy Pamiątkowa na dworzec Poznań Główny. Rano, gdy ludzie jadą do pracy – i po południu, gdy z niej wracają, pociągi są zapchane do niemożliwości.

Z pewnością przynajmniej dla części z nich przystanek na Jeżycach miałby sens, jeśli pracują lub mają coś do załatwienia na przykład w okolicy Dąbrowskiego albo na Sołaczu. Lub też mogliby się na przykład przesiąść tam na tramwaj czy autobus do innej części miasta, omijając zatłoczone centrum. Obecne przystanki nie zapewniają tego komfortu, bo po Poznaniu Głównym jest od razu Poznań Wola. A trudno tę stację uznać za dogodny punkt przesiadkowy.

Jednak pewien problem sprawiłaby lokalizacja takiego przystanku. Na odcinku do Niestachowskiej na pewno nie, bo nie ma tam miejsca. Może za Niestachowską, ale bliżej Ogrodów? Tylko że tam ma powstać przedłużenie ulicy Świętego Wawrzyńca. Nie wiadomo, czy udałoby się zmieścić jeszcze i stację kolejową.

Jak informuje poseł Wróblewski, na razie PLK zobowiązały się przeprowadzić analizy i konsultacje w tej sprawie. Zobaczymy, jaki będzie ich efekt.

el