Poznań: Coraz więcej osób dopisuje się na listy wyborców

Już ponad 2 tysiące osób w Poznaniu złożyło wniosek o dopisanie do spisu wyborców na wybory prezydenckie, które odbędą się 28 czerwca. Wyborcy, którzy składali wnioski o dopisanie przed 10 maja, muszą to zrobić ponownie.

Osoby, które nie są zameldowane w Poznaniu, ale chcą tu głosować, mogą dopisywać się do spisu wyborców, dzięki czemu będą mogły oddać głos w stolicy Wielkopolski.

Do spisu można dopisać się bezpośrednio w urzędzie lub szybciej i bezpieczniej – wysyłając elektroniczny wniosek. Do 9 czerwca do godz. 10:00, czyli po 6 dniach od uruchomienia usługi, z pierwszej opcji w Poznaniu skorzystało 200 osób, natomiast z możliwości dopisania się przez internet aż 1837. I nie jest to koniec. Wnioski wciąż wpływają, a termin ich składania upływa we wtorek, 23 czerwca.

– Usługa dopisania do spisu wyborców online to najłatwiejsza droga zapewnienia sobie możliwości głosowania w innej gminie niż w tej, w której jest się zameldowanym – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. – Zachęcamy do wyboru tej opcji także ze względu na epidemię koronawirusa. Dzięki załatwieniu sprawy przez internet unikniemy kontaktu z innymi i zmniejszymy ryzyko zakażenia.

Aby dopisać się do spisu online nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej. Link do elektronicznego formularza dostępny jest TUTAJ.

Wnioski o dopisanie do spisu można też składać stacjonarnie. W tym celu trzeba odwiedzić jedną z trzech lokalizacji, w których realizowane są sprawy wyborcze. Są to:

siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, a wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.
W przypadku wniosku elektronicznego, zawierającego adres mailowy wyborcy, wysłana zostanie informacja zwrotna o dopisaniu do spisu. W przypadku wniosku złożonego przy okienku klient otrzyma pisemne potwierdzenie.

Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20.

Osoby, które dopisały się przed 10 maja, muszą to zrobić ponownie

Przypomnijmy, wyborcy, którzy dopisali się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu, muszą złożyć wniosek ponownie.

Jeżeli odbędzie się II tura wyborów, wtedy do spisu wyborców będzie można dopisać się do 7 lipca. Uwaga: Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – dopisanie do spisu skutkuje na obie tury.

Dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym – do najbliższych wyborów.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: