Foki Zoo Poznań fot. Sławek Wąchała

Poznań: Co robią zwierzęta, gdy w zoo nie ma ludzi? Zobaczcie foki!

Mieszkają w Nowym Zoo zaraz za ogródkiem dziecięcym, są płci żeńskiej i noszą imiona Nelly oraz Wiki. To foki pospolite, ale wbrew pozorom wcale takie pospolite nie są…

Fokę pospolitą (Phoca vitulina) najłatwiej spotkać je przy północnych wybrzeżach Atlantyku i Pacyfiku, a także w Bałtyku, w jego części zachodniej, głównie w cieśninach duńskich. Foki trzymają się płytkich wód przy wybrzeżach, nie zapuszczają się na otwarte akweny. Długość życia foki pospolitej może sięgać nawet powyżej 40 lat. Osiągają do 180 cm długości w przypadku samców.

Mają dobry wzrok i słuch w przeciwieństwie do słabego węchu. Dowodem może być choćby fakt, że Nelly i Wiki doskonale i z daleka słyszą nadjeżdżającego opiekuna z pożywieniem – które stanowią wyłącznie ryby.

Codzienne karmienie fok połączone jest z treningiem, który stanowi dla zwierząt zabawę, jest okazją do większej aktywności i urozmaica im dzień. Podczas treningu opiekun ma możliwość lepszego obserwowania dziewczyn z bliska, sprawdzając ich kondycję, zdrowie oraz samopoczucie. Warto dodać, że foki potrafią nurkować do 150 metrów głębokości! Karmienie fok odbywa się na oczach publiczności, jest bardzo widowiskowe i cieszy się zazwyczaj ogromnym zainteresowaniem publiczności, która gorąco oklaskuje każdy skok i popis fok w pogoni za rybami.

Te urocze, zabawne i łagodne zwierzęta są kolejnym gatunkiem zagrożonym wyginięciem jako bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza mórz, w których żyją. Jest ich coraz mniej i jeśli nie zadbamy o ochronę zasobów natury – wkrótce ogrody zoologiczne będą jedynymi miejscami, gdzie jeszcze będzie można zobaczyć foki.

Zoo Poznań, Sławek Wąchała

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze