kolejka do szczepień przeciwko koronawirusowi nad Maltą fot. S. Wąchała
Już około południa wyczerpała się pula szczepionek przeznaczonych na dziś do szczepień w mobilnym punkcie nad Maltą. Ludzie stojący w kolejce przez kilka godzin nie byli zachwyceni, gdy się dowiedzieli, że mają przyjść jutro.

– Moim zdaniem to jest niepoważne – mówi jeden z czekających, pan Stanisław. – Stałem ponad godzinę, żeby się dowiedzieć, że dziś na szczepionkę nie mam szans, bo limit się wyczerpał. Szczepili raptem dwie godziny. To po co było mówić, że punkt będzie czynny do 18.00?

Jednak Wielkopolski Urząd Wojewódzki od samego początku informował, że otrzymał 2500 dawek szczepionki firmy Johnson and Johnson na trzy dni akcji. Wiadomo więc było, że dziennie uda się zaszczepić tylko kilkaset osób. Ale pana Stanisława te argumenty nie przekonują.

– Równie dobrze można było założyć, że będą szczepić do godziny 18.00 nie patrząc na to, ile zużyją szczepionek – mówi. – A ta reszta, co zostanie, poszłaby w dwa kolejne dni. Ludzie tak myśleli, że będą szczepić do 18.00, dlatego stali. I teraz co, jutro rano znowu mam iść w kolejkę, odstać kilka godzin i znów dowiedzieć się, że zabrakło? Normalnie jak przed mięsnym za komuny.

Zdaniem pana Dariusza, który także nie doczekał się szczepionki, trzeba to było wszystko inaczej zorganizować.
– Trzeba było od razu, z rana, odliczyć te czterysta ileś osób, czy ile tam wynosi ten dzienny limit, a za nimi ustawić wolontariusza, żeby mówił tym, co przyjdą później, że szczepionki na dziś już się skończyły – mówi. – No ale wtedy „pi-aru” by nie było, bo co to jest czterysta osób w kolejce przy tych wielkich namiotach i całej reszcie. A tak mieliśmy pełen wypas: namioty, wojsko, kontenery, media, wywiady i do tego ta kilometrowa kolejka, co tak ładnie wyszła w telewizji. To o to chodziło, nie o szczepienia.

Jednak obaj panowie jutro także zamierzają stanąć w kolejce, żeby się zaszczepić. Ale przyjdą wcześniej, tak o 6.00 rano. Żeby mieć pewność, że tym razem dla nich szczepionek wystarczy.