Reklama

Poznań: Chcesz się dowiedzieć za ile przyjedzie twój autobus? Użyj telefonu!

ZTM zaczął rozwieszać na przystankach naklejki z… tagami. Osoby posiadające w telefonach funkcje NFC będą mogły po zbliżeniu swojego smartphona do naklejki sprawdzić, za ile rzeczywiście przyjedzie pojazd na który czekają.

Obecnie program jest wdrażany pilotażowo. ZTM chce sprawdzić jak duże zainteresowanie będzie nową funkcją i ile ewentualnych problemów technicznych może się pojawić po drodze. Sam system ma działać na bazie Wirtualnego Monitora (www.peka.poznan.pl). To również dzięki niemu na niektórych przystankach pojawiły się tablice z informacją za ile dokładnie minut konkretna linia tramwajowa przyjedzie na przystanek.

– W ramach pilotażu, na stu przystankach rozmieszczono naklejki z chipem, tagiem NFC. Wystarczy posiadać smartfona z modułem NFC oraz z aktywnym dostępem do Internetu, aby na ekranie wyświetliła się dynamiczna informacja o przyjeździe pojazdu dla konkretnego przystanku na którym się znajdujemy. Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji – tłumaczy Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych.

Test będzie przeprowadzany na przystankach wyposażonych w wiaty z gablotami na obszarze Naramowic, Winograd oraz w centrum miasta na przystankach tramwajowych na odcinkach, gdzie obecnie nie ma tablic TIP (rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj).

Jak to działa? To proste! Wystarczy uruchomić transmisję danych i funkcję NFC na swoim smartfonie, a następnie zbliżyć go do naklejki z tagiem (czyli „tapnąć”) aby zobaczyć za ile minut przyjadą pojazdy linii obsługujących dany przystanek.

– Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi, bezpiecznym, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP – podkreśla Daniel Wawrzyniak. – Chcemy sprawdzić czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy czy zastosować je także na innych przystankach.

Autor: SS / ZTM

Dodaj komentarz

avatar