Poznań: Ceny na Betlejem Poznańskim zwalają z nóg!

Betlejem Poznańskie 2021 fot. Sławek Wąchała

To co prawda żadne odkrycie, bo co roku ceny na jarmarku bożonarodzeniowym są wysokie. W tym roku za kubek grzanego wina trzeba zapłacić aż 15 zł i jeszcze wyłożyć drugie tyle na kaucję.

Od kilku lat poznaniacy zwracają uwagę, że zakupy na Betlejem Poznańskim to nie jest tania rozrywka. Oczywiście, tego rodzaju jarmarki zawsze mają wyższe ceny, taka ich specyfika. Jednak w tym roku, przy szalejącej inflacji, wysokie ceny na jarmarku szczególnie dają się we znaki.

Za grzane wino trzeba zapłacić 15 zł i do tego trzeba dodać jeszcze drugie tyle kaucji, bo wino jest serwowane wyłącznie w betlejemskich, firmowych kubkach, które się zwraca. To ukłon w stronę ekologii i unikanie stosów plastikowych kubeczków, co jest chwalebne, ale dla chętnych na wino to jednak dodatkowy koszt. W dodatku oddanie kubka i odebranie kaucji nie zawsze jest łatwe: w dni, gdy jest więcej amatorów takiej rozgrzewki, stoiska nie zawsze dysponują wystarczającą ilością gotówki, bo wiele osób płaci kartą. Oczywiście, można dokonać zwrotu kaucji także na kartę, ale nie wszyscy pracownicy opanowali wykonanie tej operacji…

W takiej samej cenie są pozostałe napoje, na przykład kakao czy świąteczny napój dla dzieci. Sporo też trzeba zapłacić za jedzenie: gofry to wydatek od 15 zł w górę, w zależności od dodatków, tak samo cieszące się dużym powodzeniem churros i kołacze. Także 15 zł trzeba zapłacić za pajdę chleba ze smalcem, ale pajda full wypas jest już o 10 zł droższa. Ceny oscypków zaczynają się od 3 zł, ale z dodatkami mogą kosztować kilkakrotnie więcej.

Kosztowne jest też skorzystanie z karuzeli: bilety na jedną kosztują 10 zł, na drugą – 15 zł. W przypadku wyjścia rodziny z dwójką dzieci robi się to już dość kosztowna zabawa.

Na szczęście słodycze i świąteczne drobiazgi są nieco tańsze. Ceny czekoladowych przysmaków i pralin zaczynają się już od 2 zł, choć za tę kwotę oczywiście dużo nie kupimy. A drobiazgi, takie jak ozdoby świąteczne, biżuteria czy naturalne kosmetyki są w cenach pozwalających już zrobić niezły wybór nawet za 10 zł.

Podziel się: