Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Brama Poznania na tęczowo, czyli zaczyna się Tydzień Tolerancji

Koncerty i spotkania z Żywymi Książkami, tęczowa Brama Poznania i szycie tęczy w Baraku Kultury – dziś rozpoczyna się II Poznański Tydzień Tolerancji.

– Tydzień Tolerancji to kwintesencja Poznania, jakiego chcemy: otwartego, tolerancyjnego, przyjaznego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – To doskonała okazja, by poznać potrzeby wszystkich mieszkańców miasta, zwłaszcza tych zagrożonych dyskryminacją. To również szansa, by promować szacunek i akceptację wobec każdego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, koloru skóry, pochodzenia czy stopnia sprawności.

Podczas Tygodnia Tolerancji odbędzie się prawie 30 różnorodnych wydarzeń. Jest tu między innymi podcast o stereotypach związanych z niepełnosprawnością przygotowany przez Stowarzyszenie Lepszy Świat i Kolektyw Bojka. Podczas warsztatów Migrant Info Point każdy będzie mógł dowiedzieć się, czym jest język inkluzywny, a młodzi ludzie spróbują stworzyć koncepcje “miasta idealnego” przy pomocy zespołu Fundacji im. Julii Woykowskiej. Fundacja RELACYJNI zaproponuje spotkanie na temat zdrowia psychicznego osób ze spektrum autyzmu, a Fundacja “Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji – rozmowę o tolerancji ze specjalistką z zakresu edukacji równościowej.

CIM Horyzonty zorganizuje “Spotkanie z Żywymi Książkami”, podczas którego każdy będzie mógł zmierzyć się ze swoimi stereotypami i uprzedzeniami związanymi z międzykulturowością, a Fundacja FIONA zaprosi rodziców osób z niepełnosprawnością na rozmowę o wartości akceptacji.

Przewidziano także wykłady – m.in. o tym, jak zapewnić równe traktowanie uczennicom i uczniom LGBT+ (Stowarzyszenie Grupa Stonewall), o mitach i stereotypach związanych z szariatem (Migrant Info Point) czy o konsekwencjach społecznych wykluczania głosu kobiet z przestrzeni publicznej (Centrum Praw Kobiet, oddział w Poznaniu). Fundacja Tęczowe Rodziny przygotuje dyskusję panelową o tym, jak mądrze wspierać osoby LGBT+, Fundacja Akceptacja zaprosi na rozmowę z osobą transpłciową, a Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej przybliży problematykę przemocy wobec kobiet.

Podczas akcji artystycznej “Nitką do tęczy” poznańskie Tęczowe seniorki związane z Fundacją Barak Kultury będą wyszywać tęczową flagę – każdego dnia wyszyty zostanie jeden kolor, który będzie tworzony różnymi technikami. Tęczowe Seniorki zaczynają pracę już dziś i będzie je można podziwiać w witrynach Baraku. Barak Kultury obchodzi dziś 15 urodziny, więc choćby z tej okazji warto wejść – żeby złożyć życzenia i przy okazji dorzucić coś kolorowego do tęczy. Bo każdy może przynieść swój kawałek.

Dziś także, w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, jedna ze ścian Bramy Poznania zostanie po zmroku podświetlona na tęczowo.

II Poznański Tydzień Tolerancji potrwa do niedzieli, 22 listopada.

UMP, el

Strona głównaLifestylePoznań: Brama Poznania na tęczowo, czyli zaczyna się Tydzień Tolerancji