Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała

Poznań: Borsig na trasie Maltanki. Co za widok!

Zgodnie z obietnicą w pierwszy lipcowy weekend wyjechał na tory parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem lub – bardziej pieszczotliwie – Agusią! Warto było nie tylko się nim przejechać, ale i poznać jego historię, bo jest naprawdę niezwykła!

Parowóz Borsig Bn2t (nr fabryczny 11458) wyprodukowany został w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. W tym samym roku rozpoczął prace w Obrzycku. Po II wojnie światowej trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie, gdzie pełnił służbę do 1977 roku. Dwa lata później został ustawiony w parku zakładów jako… pomnik i tam właśnie po wielu latach wypatrzyli go członkowie Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

W 1990 roku po wielu zabiegach Borsig został przekazany klubowi, a cztery lata później rozpoczęła się jego odbudowa w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Zadanie nie było, delikatnie mówiąc, łatwe, ale po pięciu latach ciężkiej pracy, a dokładnie 14 czerwca 1999 roku, parowóz został przekazany do eksploatacji. W roku 2001 parowóz otrzymał dodatkowo tender. Borsig tak naprawdę nosi imię Agusia, ale nazywany jest również Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, w której go zbudowano.

Ta ozdoba taboru Maltanki będzie woziła pasażerów co drugi weekend aż do końca września.Co drugi – ponieważ przygotowanie parowozu do drogi nie jest łatwe i trwa około 5 godzin. Co oznacza, że aby mógł wyjechać w pierwszy kurs z pasażerami o godzinie 10.00 rano – przygotowania należy rozpocząć… około 4.00 nad ranem! Bo trzeba kocioł napełnić wodą, a to trwa, wyczyścić płomieniówki, paleniska i popielnik, przygotować suche drewno i rozpalić je, w miarę jak kocioł będzie się rozgrzewać – zastępować drewno węglem.

By parowóz mógł wyruszyć na trasę, para w kotle musi osiągnąć ciśnienie 12 atmosfer. Gdy tak się stanie – maszynista musi sprawdzić, czy wszystkie przyrządy działają właściwie i czy ma wystarczający zapas węgla oraz wody. I dopiero wtedy może ruszyć w drogę.

Terminy przejazdów parowozu Borsig po szlaku Kolejki Parkowej Maltanka: 18 i 19 lipca, 1 i 2 sierpnia, 15 i 16 sierpnia, 29 i 30 sierpnia, 12 i 13 września oraz 26 i 27 września, kiedy nastąpi zakończenie sezonu na Maltance. Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec – pół godziny później.

MPK, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze