Poznań: Borsig i Ryjek znów będą kursować na torach Maltanki

50 lat kolejki parkowej Maltanka fot. Sławek Wąchała

Miłośnicy kolejek wąskotorowych powinni sobie zarezerwować czas w weekend 27 i 28 sierpnia. Na trasie Maltanki będą wtedy kursować Borsig, czyli najstarszy czynny parowóz w Polsce, oraz Ryjek, czyli najstarszy w Polsce wagon z napędem motorowym.

Jak informuje MPK Poznań, na trasie Maltanki pojawi się parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku, czyli najstarszy czynny taki pojazd w Polsce, wyjedzie także Ryjek, czyli wagon motorowy nr 1, wyprodukowany w 1932 roku, będący najstarszym w Polsce sprawnym wagonem z napędem spalinowym.
„Ryjek z uwagi na niewielką pojemność (27 miejsc siedzących) oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz osób z ograniczoną sprawnością – pociągnie wagoniki, co umożliwi przewóz większej liczby pasażerów, także z niepełnosprawnościami (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb)” – informuje MPK.

W weekendy kursy na Maltance odbywają się co 30 minut w godzinach od 10.00 do 19.00 (o pełnych godzinach ze stacji Maltanka będzie wyruszał parowóz, a 30 minut później Ryjek).

Do końca sierpnia Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursuje codziennie (w dni robocze kursy odbywają się o godzinie 9.30 i później, co godzinę od 10.00 do 18.30), natomiast z początkiem września nastąpi zmiana: kolejka będzie nieczynna w poniedziałki. Kursy będą realizowane od wtorku do piątku (co godzinę) oraz w weekendy co 30 minut.