Poznań: Bohaterowie Akcji Bollwerk upamiętnieni

rocznica Akcji Bollwerk fot. UMP
Kwiaty i krótkie przemówienie – tak wyglądały tegoroczne, bardzo kameralne ze względu na pandemię, obchody 79 rocznicy Akcji Bollwerk.

W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku żołnierze Armii Krajowej wspomagani przez mieszkańców Chwaliszewa podłożyli ogień pod magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. Pożar pochłonął zapasy amunicji, odzieży, żywności przeznaczone do wysyłki na front.

Przedstawiciele władz miasta i regionu dzień przed 79. rocznicą wydarzenia złożyli kwiaty przed pomnikiem Akcji Bollwerk w porcie rzecznym. Tegoroczne obchody były bardzo skromne ze względu na pandemię. Poznań był reprezentowany przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka, jego zastępcę Mariusza Wiśniewskiego oraz Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

– Ta jakże śmiała akcja sabotażowa, będąca wyrazem niezwykłej odwagi i patriotyzmu, była dziełem poznaniaków – przypomniał Jacek Jaśkowiak. – Jej cel został osiągnięty – zniszczeniu uległy istotne i strategiczne zapasy Wehrmachtu zmagazynowane w poznańskim porcie rzecznym. Dzięki temu sytuacja hitlerowskich Niemiec na froncie wschodnim uległa pogorszeniu. W odwecie Gestapo przeprowadziło brutalne śledztwo, aresztowania i egzekucje wielu uczestników tamtego wydarzenia. Będziemy zawsze pamiętać o ponadprzeciętnym bohaterstwie uczestników Akcji Bollwerk i uczynimy wszystko, by ich historia nie została zapomniana. Mam nadzieję, że przyszłoroczne obchody dane nam będzie uczcić z należnym rozmachem, a przede wszystkim – wspólnie.

W obchody rocznicy akcji tradycyjnie włączył się Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, który przygotował projekt edukacyjny „Bollwerk ’42. Pamiętamy”. W tym roku projekt odbywa się głównie online i obejmuje między innymi lekcje historii, konkursy plastyczne oraz tworzenie prezentacji multimedialnych.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: