Poznań Bike Challenge w niedzielę! Utrudnienia w ruchu

Škoda Poznań Bike Challenge to piąta edycja największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce. Już w niedzielę 23 września 2018 roku na terenie Poznania, jak co roku, kilka tysięcy śmiałków zmierzy się na jednym z czterech zaproponowanych uczestnikom dystansów.

Wydarzenie jest jednocześnie okazją do promocji sportu i zdrowego trybu życia, kierowaną do każdego bez względu na wiek i doświadczenie – udział mogą wziąć zarówno profesjonaliści, amatorzy, jak i dzieci. Organizatorom przyświeca także idea „Cycling For All”, której celem jest zwracanie uwagi na infrastrukturę miejską w kontekście bezpiecznego poruszania się na drodze oraz popularyzacja świadomej jazdy na rowerze.

Škoda Poznań Bike Challenge to impreza organizowana przez „Bike Challenge”, współtworząca cykl UCI Gran Fondo World Series, w ramach którego zawody organizowane są na całym świecie z licencją międzynarodowej unii kolarskiej „Union Cycliste Internationale”. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, a zarazem piętnaste na całym świecie. Impreza, która stawia przed uczestnikami wyzwania dostosowane do ich oczekiwań i umiejętności, jest tym samym największą tego typu w Polsce, a z roku na rok bije własne rekordy związane z liczbą uczestników. W ramach wydarzenia, certyfikowana trasa na dystansie 120 km (ŠKODA CHALLENGE) będzie eliminacją do UCI Gran Fondo
World Series. Każda z imprez w ramach cyklu promuje wysoki poziom konkurencji zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Poznań znalazł się w elicie 15 miast organizujących zawody, obok m. in. Dubaju czy St. Tropez.

– Škoda Poznań Bike Challenge to największa impreza kolarska dla amatorów nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy – mówi Mateusz Klawiter, Współorganizator Škoda Poznań Bike Challenge. – Szalenie cieszy nas to, że osoby zakwalifikowane do mistrzostw, ponownie wrócą do Poznania, bo także tutaj odbędzie się finał imprezy w przyszłym roku. Podczas ubiegłorocznej edycji w klasyfikacji generalnej i wielu kategoriach wiekowych kilkadziesiąt osób nagrodziliśmy sprzętem sportowym o wartości ponad 400 tysięcy złotych. Wielkie podziękowania należą się wszystkim zawodnikom, od tych najmłodszych zapiętych w rowerowych przyczepkach do jednośladów rodziców, po najstarszych, nawet prawie 90-letnich zawodników, którzy pokazali, że rower daje siłę. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa nie tylko tych, którzy wsiądą na rower, ale także osoby, które chcą ciekawie i emocjonująco spędzić z nami ten dzień. Zachęcamy do odwiedzin wspólnie z rodzinami, aby razem, w jak największym gronie, uczcić prawdziwe święto roweru, a dla obecnych na wydarzeniu gości przygotowaliśmy liczne atrakcje – od największego w Poznaniu zjazdu Food Trucków, po liczne konkursy z nagrodami – dodaje.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy, którzy mają na to chęć, a wyzwanie które podejmą mogą wybrać spośród czterech proponowanych dystansów. W imprezie wezmą udział także dzieci, których uczestnictwo z roku na rok jest coraz liczniejsze. W wyzwaniach weźmie udział kilka tysięcy uczestników, w tym kilkaset dzieci do 13 roku życia. Dzięki możliwości uczestniczenia bez ograniczeń wiekowych, Škoda Poznań Bike Challenge to świetna okazja, aby w imprezie wziąć udział całą rodziną, zwłaszcza że na terenie wydarzenia organizator przygotowuje liczne atrakcje dla gości w każdym przedziale wiekowym, które uatrakcyjnią dzień spędzony na terenie zaaranżowanym do aktywności.
Poza wyzwaniami, uczestnicy będą mogli korzystać z dedykowanych stref sponsorskich, strefy expo czy konkursów: zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ważnym elementem wydarzenia będzie również największy w Poznaniu zjazd Food Trucków. Škoda Poznań Bike Challenge to również idealna okazja do spędzenia niedzieli na świeżym powietrzu nawet dla tych, którzy zjawią się bez rowerów.

Miasteczko zawodów znajdzie się na terenie Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Na czas wydarzenia specjalnie zaaranżowany parking „stworzy” także unikalny obraz, ponieważ w jednym miejscu i o tej samej porze będzie się tam znajdować kilka tysięcy rowerów. To nie lada atrakcja nie tylko dla miłośników jednośladów, ale także fotografów – zarówno profesjonalnych, jak i amatorów z aktywnymi profilami w Social Media. Uczestnicy będą podejmować wyzwania, wybierając wśród czterech dystansów:

Dystans długi – 120 km – ŠKODA CHALLENGE, to dystans najbardziej wymagający i wyczerpujący, ale tym samym najbardziej prestiżowy. Wyścig na tym dystansie stanowi eliminacje do UCI Gran Fondo World Series.

Dystans średni – około 50 km – Ten dystans został przewidziany dla wysportowanych amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w rywalizacji na trochę krótszej, ale nadal wymagającej trasie.

Dystans rodzinny – ŠKODA FAMILY CHALLENGE – trasa, która ucieszy bardziej rekreacyjnych cyklistów, jak również zespoły rodzinne. To ok. 11 km trasy, pokonywanej w atmosferze świetnej, rodzinnej zabawy.

Rowerowy rajd dziecięcy Kids Challenge – wyzwanie dedykowane najmłodszym w wieku 4-6 lat, w ramach którego każde dziecko będzie mogło pokonać na swoim rowerze krótszy dystans ustalony wokół stadionu, a przy tym zostać nagrodzonym przy kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Impreza wpisuje się także w trend firmowych działań motywacyjno-integracyjnych opartych na
aktywności fizycznej. Ze względu na amatorski charakter większości uczestników, Škoda Poznań Bike
Challenge cieszy się także zainteresowaniem drużyn firmowych.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku i wzięło w niej udział ponad 3,2 tys. zawodników.
Wydarzenie cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i rekord zapisanych
uczestników jest pobijany z każdą edycją. W 2017 roku liczba chętnych wzrosła aż do około 7 tys.
Škoda Poznań Bike Challenge to również okazja do promocji idei „Cycling For All”. Oprócz zachęcania
do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi,
bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, idea jednocześnie ma zwracać uwagę na
warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej. Owocem działań związanych z ideą jest
działanie na rzecz lepszej infrastruktury rowerowej, poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na
drogach oraz propagowanie jazdy na rowerze wśród dzieci. Ostatnia edycja to prawie 700
zawodników w wieku dziecięcym (13 lat i poniżej). Rekordowy pod względem uczestnictwa młodych
sportowców był rok 2016, kiedy wystartowało ich ponad 830. Wtedy też w wyścigu wzięło udział
najwięcej kobiet, bo ponad 1,4 tys. na 5,7 tys. wszystkich uczestników.

W imprezie biorą udział zawodnicy z 26 krajów, a w organizacji wydarzenia pomaga ponad 2 tys. wolontariuszy. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy kibiców, którzy na żywo będą dopingować wszystkich rowerzystów, a także nadawać tempa zabawie w stworzonym na potrzeby imprezy miasteczku.

Organizatorom Škoda Poznań Bike Challenge przyświeca idea „Cycling For All”. Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi, bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, idea jednocześnie ma zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej.

Do uczestnictwa zachęcali także profesjonaliści. Pierwszą twarzą wydarzenia był Rafał Majka, polski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Tinkoff; brązowy medalista w wyścigu ze startu wspólnego na XXXI letnich igrzyskach olimpijskich w Rio De Janeiro w 2016 roku. Drugi z nich, związany ze Škoda Poznań Bike Challenge do dziś, to Bartosz Huzarski, polski kolarz szosowy; zawodnik grupy UCI Professional Continental Team Bora-Argon 18; jego specjalizacją jest jazda po górach.

Wydarzenie o tak dużej skali zaangażuje nie tylko „miasteczko” stworzone na potrzeby imprezy, ale także całe miasto Poznań. O bezpieczeństwo uczestników zadba ponad 400 funkcjonariuszy publicznych, a na trasie będzie znajdować się około 14 karetek na wypadek ew. natychmiastowej pomocy. O bezpieczne ukończenie wyzwania zawodników będzie również dbała firma, zajmująca się naprawą ew. usterek rowerów podczas jazdy, aby jak najszybciej pozwolić uczestnikom na wznowienie zabawy. Na miejscu wydarzenia zostanie uruchomiony także szpital polowy.

W związku z wyścigiem kolarskim Bike Challenge 2018, nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu na Grunwaldzie, a także na drogach na zachód od Poznania. Będą one wprowadzane etapowo wraz z postępem wyścigu i przejazdem ostatniego uczestnika.

Trasa wyścigu w mieście prowadzić będzie od startu na ul. Ptasiej ulicami: Wałbrzyską, Strzegomską, Brzechwy, Złotowską, przez rondo Złotowska/Skórzewska/Malwowa. Dalej kolarze pojadą pętlą za miastem, a następnie tą samą trasą powrotną do mety na ul. Ptasiej.

W związku z wyścigiem wyłączone z ruchu ogólnego zostaną ulice na jego trasie oraz sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach:
– Bułgarska – Ptasia
– Wałbrzyska – Strzegomska
– Brzechwy – Złotowska
– Złotowska – Ławica – Miastkowska

Przejazd w poprzek trasy w miarę możliwości udostępniany będzie przez “śluzy”:
– Brzechwy – Maklakiewicza
– Złotowska – Miastkowska
– rondo Złotowska/Skórzewska/Malwowa.

Przypominamy kierowcom o obowiązku wcześniejszego usunięcia pojazdów z miejsc objętych czasowym zakazem parkowania na ul. Ptasiej i Wałbrzyskiej.

Autor: mat.pras.

Dodaj komentarz

avatar