Biała sobota fot. UMP

Poznań: Biała Sobota zaprasza 15 lutego

W sobotę korytarze szkoły podstawowej przy ul. Głogowskiej znów zamienią się w tymczasowe gabinety porad i konsultacji medycznych. Miasto wspólnie z Caritas organizuje kolejną edycję “Białej Soboty”.

Z porad medycznych będzie można skorzystać 15 lutego, w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92. Specjaliści będą tam czekać na poznaniaków w godz. 9 – 13.

Podczas wydarzenia będzie można zapisać się na bezpłatne badania i zabiegi rehabilitacyjne wykonywane w ramach programów zdrowotnych w ośrodkach medycznych na terenie Poznania. Każdy – niezależnie od wieku – będzie mógł zmierzyć sobie poziom cholesterolu, trójglicerydów, glukozy i kwasu moczowego we krwi i oznaczyć przeciwciała anty HCV, sprawdzając tym samym, czy wątroba jest wolna od wirusowego zapalenia typu C.

Osoby, które skończyły 45 lat, będą mogły również sprawdzić kreatyninę – jej pomiary pomagają w wykrywaniu chorób nerek.

Na poznaniaków czekają specjaliści, którzy wykonają badania EKG, badania piersi i słuchu oraz przesiewowe badania okulistyczne czy badania densytometryczne. Te ostatnie pomagają w szybkim wykryciu osteoporozy i są szczególnie zalecane dla osób powyżej 50 roku życia.

Wśród dostępnych badań będzie też diagnostyka funkcjonalna stóp i ocena ich kondycji połączona z konsultacją fizjoterapeutyczno-podologiczną, pomiary ciśnienia krwi, diagnostyka fizjoterapeutyczna oraz masaże kręgosłupa i analiza składu ciała wraz z konsultacją dietetyka.

Będzie można zbadać znamiona skórne i skorzystać ze specjalistycznych porad z zakresu kardiologii, interny, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii, chirurgii onkologicznej, laryngologii, stomatologii, profilaktyki raka gruczołu piersiowego, fizjoterapii, leczenia jąkania i światłoterapii.

Dla miłośników ćwiczeń fizycznych przygotowano też instruktaż chodzenia z kijkami Nordic Walking (początek o godz. 12)

Będzie możliwość zapisania się na bezpłatny cykl zabiegów rehabilitacyjnych w ramach Wielkopolskiego Programu Rehabilitacji, darmową kolonoskopię i badania laryngologiczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi dla osób z grupy ryzyka w wieku 40-65 lat.

Na poznańskich seniorów czekać będą stoiska informacyjne, a na nich – szczegółowe informacje na temat bezpłatnych usług realizowanych w ramach pakietu Viva Senior, Złotej Karty Seniora i Pudełka Życia.

Dla rodzin z dziećmi powstanie zostanie specjalna strefa, w której nie zabraknie gier i konkursów związana z tematyką zdrowia, pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz innych atrakcji przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Szczegółowe informacje na temat pełnej oferty będą udzielane podczas “Białej Soboty” w oznaczonym Punkcie informacyjnym, zlokalizowanym na wprost wejścia głównego do budynku szkoły. Osoby z ograniczoną ruchomością i z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z windy oraz z pomocy wolontariuszy.

Uwaga: poznaniacy i poznanianki, którzy chcą wykonać oznaczenia: poziomu cukru, cholesterolu lub trójglicerydów, powinni zgłosić się do badania na czczo.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar