Poznań: Będzie pomoc dla Białorusinów. Od trzech samorządów

PiS konferencja prasowa
Kluby Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Poznania, powiatu poznańskiego i sejmiku Wielkopolski chcą wspólnie opracować kompleksowy program stypendialny dla białoruskich studentów, którzy chcieliby studiować w Poznaniu. Chodzi tu o osoby, które z powodu represji musiały opuścić Białoruś.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wspomniał o działaniach ogólnopolskich dla Białorusi. Premier Morawiecki jako lider Grupy Wyszehradzkiej będzie prezentował przed Radą Europejską coś, co roboczo nazwano „planem Marshalla dla Białorusi”. Ale temu, zdaniem wiceministra, muszą też towarzyszyć inicjatywy lokalne i dlatego tak cieszy ta, która została podjęta w Wielkopolsce.

Działacze Prawa i Sprawiedliwości spotkali się dziś z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej i udało im się uzgodnić wspólne stanowisko.
– Jest pewien poziom porozumienia politycznego wokół tej inicjatywy – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. – Wygląda na to, że ten projekt uchwały zaproponowany przez PiS po pewnych dyskusjach będzie miał szansę akceptacji i to jest jedna dobra wiadomość. Druga to taka, że potrafimy rozmawiać ponad podziałami politycznymi o tym, jak mocniej wesprzeć Białorusinów, którzy chcą tutaj studiować.

Wsparcie inicjatywy zadeklarowali też radni powiatu poznańskiego.
– Myśmy już na poprzedniej sesji powiatu poznańskiego z inicjatywy radnych PiS przyjęli wspólne stanowisko dotyczące wspierania białoruskiej opozycji – powiedział Filip Żelazny, szef klubu PiS w radzie powiatu. Tam znalazło się również takie sformułowanie, że oprócz deklaracji formalnej chcemy również zaangażowania i wsparcia materialnego.

Rozmowy z politykami Koalicji Obywatelskiej pozytywnie ocenia też Klaudia Strzelecka, poznańska radna.
– Jest kilka szczegóły, które chcemy jeszcze dopracować i będziemy przyjmować ewentualne uwagi, by przegłosować wspólny projekt – mówi. – Myślę, że to dobry początek współpracy z osobami represjonowanymi na Białorusi, które do nas przyjeżdżają. Wiemy, że studenci z Białorusi mogą bezpłatnie studiować, uczelnie podjęły taką inicjatywę, ale w momencie, kiedy muszą nagle wyjechać z kraju trudno przyjąć, że mają się za co utrzymać tutaj albo że znajdą od razu pracę i zaaklimatyzują się.

Dlatego, zdaniem radnej specjalny program stypendialny dla Białorusinów jest potrzebny. Bo co prawda Poznań ma system stypendialny dla obcokrajowców, ale w tej szczególnej sytuacji on nie jest wystarczający.

Zbigniew Czerwiński, radny sejmiku województwa wielkopolskiego, zauważył z kolei, że jutro przypada 40 rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów i trudno ją lepiej uczcić niż właśnie taką akcją.
– Jako działacz opozycji z lat 80. pamiętam, że wielokrotnie otrzymywaliśmy wsparcie od środowisk studenckich w Europie Zachodniej – powiedział. – Mam więc nadzieję, że teraz my będziemy mogli udzielić szerokiej pomocy studentom na Białorusi.

Radni PiS chcieliby także, aby inicjatywa trzech szczebli samorządu miała wspólną stronę internetową i wspólny system informacji, by Białorusinom łatwiej było się zorientować, a pomoc była jak najbardziej efektywna. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na październik w ministerstwie spraw zagranicznych.
– Musimy rozmawiać o Białorusi ponadpolitycznie – podsumował Szymon Szynkowski vel Sęk.

Lilia Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: