Cybina betonowe przyczółki fot. A. Rataj

Poznań: Będzie druga kładka na Ostrów Tumski?

Na taki pomysł wpadł radny Andrzej Rataj dzięki… pozostałościom jazu na Cybinie. Kładka miałaby prowadzić przez koryto rzeki od budynków Politechniki Poznańskiej na wschodni brzeg Ostrowa Tumskiego.

Betonowe przyczółki jazu na Cybinie znajdują się mniej więcej w połowie drogi między mostem Rocha i mostem Mieszka I. Są bardzo dobrze zachowane – pytanie tylko, czy na tyle dobrze, by unieść niewielką kładkę, która można by było przerzucić przez Cybinę w tym miejscu.

– Istotnym walorem dla rewaloryzacji i rewitalizacji terenów nad Wartą byłoby wykorzystanie tych przyczółków i budowa małej kładki, o długości około 10 metrów – wyjaśnia radny Rataj. – Dzięki temu możliwe byłoby połączenie prawego (wschodniego) brzegu rzeki Warty z południową częścią Ostrowa Tumskiego. Przeprowadzenie tej inwestycji miałoby bardzo pozytywny walor, niezależnie od planowanej budowy dużej i kosztownej kładki przez Wartę od Chwaliszewa, przez Ostrów Tumski do Berdychowa. Im więcej bowiem takich inicjatywy, tym lepiej dla rewitalizacji terenów nad Wartą.

Zdaniem radnego pozytywne w tym pomyśle jest też i to, że budowa takiej małej kładki nie wiązałaby się ze znacznymi kosztami. Dodatkowo kładka mogłaby zostać wybudowana nawet z drewna i po sezonie wiosenno-letnim mogłaby być demontowana na okres jesienno-zimowy – jak pływające pomosty dla łodzi na Warcie.

Radny Andrzej Rataj zwrócił się do prezydenta Poznania z interpelacją, jaki jest status betonowych przyczółków przy prawym (wschodnim) ramieniu rzeki Warty (zwanym również Cybiną albo Wschodnim Kanałem Ulgi) i czy budowa takiej kładki byłaby możliwa z wykorzystaniem betonowych przyczółków.

Gdyby okazało się, że jest to możliwe – mieszkańcy Ostrowa Tumskiego zyskaliby kolejną przeprawę na drugi brzeg rzeki. Można byłoby wówczas wyremontować tę część brzegu Ostrowa, a bardzo by się tam ten remont przydał. Mieszkańcy Poznania zaś zyskaliby kolejne urokliwe miejsce, które mogłoby dorównać popularnością mostowi Jordana.

el, fot. A. Rataj

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze