Poznań: Będzie droga rowerowa przy ulicy Złotowskiej?

Panuje tam duży ruch, także pieszy i rowerowy – a drogi i dla pieszych, i dla rowerzystów brak. Dzięki radnemu Andrzejowi Ratajowi jest szansa, że to się zmieni jeszcze w tym roku.

Złotowska jest głównym szlakiem komunikacyjnym między Poznaniem a gminą Dopiewo. To bardzo ruchliwa ulica – a niestety od wielu lat istnieje daje się tam we znaki brak infrastruktury dla tych wszystkich, którzy nie poruszają się samochodami.
– Prowadzi to do poważnych zagrożeń bezpieczeństwa ruchu, a zwłaszcza do powstawania niebezpieczeństw dla pieszych i rowerzystów – zauważa radny Andrzej Rataj. – Dodatkowo w rejonie ulicy Złotowskiej znajdują się rodzinne ogrody działkowe, do których uczęszcza bardzo dużo osób, a szczególnie osób starszych.

Radny już kilkakrotnie interweniował w sprawie budowy chodnika i drogi rowerowej wzdłuż Złotowskiej. Działania takie podejmuje też lokalna społeczność, aktywiści miejscy, na szczęście dzięki interwencjom radnych sprawą zajęli się także przedstawiciele władzy wykonawczej Poznania.

– Inwestycja ta ma bardzo duże znaczenie dla zrównoważonego ruchu w zachodniej części Poznania i dla sąsiedniej gminy Dopiewo – tłumaczy radny Rataj. – Dzięki budowie tego ciągu komunikacyjnego możliwy będzie bezpieczny dojazd rowerem z Poznania poza miasto, a także z gminy Dopiewo do Poznania, w tym do części śródmiejskiej, z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury rowerowej.

W 2017 roku wykonana została koncepcja dotycząca budowy chodnika i drogi rowerowej w ulicy Złotowskiej. Następnie w 2018 roku wykonany został odpowiedni projekt budowlany. Zapowiedziane również zostało, że dzięki temu wiosną 2019 roku uzyskana zostanie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Ale mamy rok 2020 i droga nadal nie powstała. Dlatego radny w ostatnim czasie wystąpiłem w tej sprawie z odpowiednią interpelacją do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, pytając, jaki jest aktualny stan zamierzenia dotyczącego planowanej budowy chodnika i drogi rowerowej w ulicy Złotowskiej i czy uda się w 2020 roku przeprowadzić wszystkie odpowiednie działania przygotowawcze, dzięki czemu możliwe będzie zrealizowanie inwestycji w 2020 roku.

– Z uzyskanych odpowiedzi Prezydenta Miasta Poznania wynika między innymi, że dokumentacja projektowa dla budowy ulicy Złotowskiej jest na etapie kompletowania przez projektanta – wyjaśnia radny. – Posiada już wszystkie uzgodnienia. Projektant obecnie jest na etapie uzyskiwania podziałów nieruchomości, które są niezbędne do złożenia wniosku o zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Jak zaznacza prezydent, Zarząd Dróg Miejskich czyni wszelkie starania, aby realizacja zadania została rozpoczęta w 2020 roku. Mam zatem nadzieję, podobnie jak wielu mieszkańców Poznania i gminy Dopiewo, że wkrótce uda się wreszcie zrealizować tę bardzo potrzebną inwestycję.

Mat. pras., el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze