banner fundacji Pro fot. Grupa Stonewall

Poznań: “Banery fundacji Pro-Prawo do Życia powinny jak najszybciej zniknąć” – uważa Grupa Stonewall

Tego zdania jest Grupa Stonewall. “Ich obecność w przestrzeni publicznej to skandal, a zawarte na nich informacje są w najlepszym przypadku perfidną manipulacją” – piszą działacze grupy. I uważają, że twórcy tych treści powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Grupa Stonewall opublikowała w tej sprawie oficjalne stanowisko – ponieważ identyczne bannery jak ten poznański widuje się w całym kraju, a wiele mediów bezkrytycznie powiela zawarte w nich treści. “Czujemy więc obowiązek dokładnego wyjaśnienia, dlaczego banery powinny jak najszybciej zniknąć, a ich twórcy – zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – wyjaśnia Grupa Stonewall.

Oto wyjaśnienie:

“Fundacja Pro-Prawo do życia manipuluje informacjami zawartymi w wytycznych WHO dotyczących edukacji seksualnej. Twórcy baneru powołują się na dokument „Standardy edukacji seksualnej w Europie” wydany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy i niemieckie BZgA (Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej) w 2010 r., w którym uwzględniono już grupy wiekowe 0-4 a także 4-6 lat.

Po pierwsze – to nie są aktualne wytyczne WHO na temat edukacji seksualnej. Aby odnaleźć aktualne rekomendacje należy przeczytać dokument opublikowany przez UNESCO we współpracy z WHO: „International technical guidance on sexuality education, An evidence-informed approach”. Znajduje się w nim wyczerpujące opracowanie zawierające dowody na skuteczność i pozytywny wpływ edukacji seksualnej, oparte o badania wykonane w wielu krajach.

Po drugie – twórcy baneru dokonują niedopuszczalnych uproszczeń i zniekształcenia informacji z przytoczonego dokumentu. Przykładowo, zdanie “Lobby LGBT chce uczyć 4-latki masturbacji” można rozumieć jako zamiar uczenia dzieci konkretnych technik masturbacji czy zachęcanie do tej czynności. W rzeczywistości dokument wskazuje na (potwierdzone naukowo) zmiany w zachowaniu dzieci na kolejnych etapach ich rozwoju, w tym na pojawiające się i rosnące zainteresowanie własnym ciałem. Następnie uwzględnia te szczególne etapy rozwoju i proponuje, jak przekazać wiedzę odpowiednią dla danego wieku. Nie tylko na temat seksualności rozumianej biologicznie i fizycznie, ale też, a może przede wszystkim, rozumianej emocjonalnie i psychologicznie.

To samo dotyczy zdania “Lobby LGBT chce uczyć 6-latki wyrażania zgody na seks”, które ponownie można rozumieć, jako namawianie do aktywności seksualnej, czy wręcz uczenie automatycznego odruchu zgadzania się na seks. Tymczasem dokument WHO wielokrotnie akcentuje potrzebę wpojenia dzieciom umiejętności rozpoznawania własnych granic, wiedzy o tym, czym jest niechciany dotyk, czy odmowy w sytuacji, kiedy ktoś chce je wykorzystać. Brzmi trochę inaczej, niż ”uczenie zgody na seks”, prawda?

Po trzecie – baner wprost sugeruje związek między LGBT+ a lobby pedofilskim. Sygnalizuje to hasło “stop pedofilii” oraz przekreślony znak tęczy. To niedopuszczalna manipulacja. Homoseksualizm i pedofilia to dwa zupełnie oddzielne zjawiska, z których pierwsze jest jedną z orientacji psychoseksualnych, a drugie poważnym zaburzeniem. Zwraca na to uwagę między innymi Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, którego stanowisko w tej sprawie wielokrotnie publikowaliśmy.

Podsumowując – baner fundacji Pro-Prawo do życia zawiera fałszywe informacje, które w dodatku oczerniają całą grupę społeczną. Sugerowanie, że osoby LGBT+ to grupa, której celem jest wyrządzenie krzywdy dzieciom wzmacnia nienawiść i zwiększa ryzyko, że padniemy ofiarą przemocy.

Uważamy za skandaliczne, że państwo polskie kapituluje w takich sytuacjach, podczas gdy przeciwko “obrazie uczuć religijnych” ochoczo wykorzystywane są organy ścigania. Wzywamy do odpowiedniej reakcji władze samorządowe, które powinny dążyć do usunięcia z przestrzeni publicznej tego typu treści!”.

Grupa Stonewall, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze