Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Arcybiskup o Strajku Kobiet: “Wulgarny język, agresywność i niechęć do Kościoła”

Arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił dużą część swojego tegorocznego listu pasterskiego z okazji rozpoczynającego się Adwentu atakom na św. Jana Pawła II i Strajkowi Kobiet.

Arcybiskup przypomniał, że Adwent to początek nowego roku liturgicznego oraz czas szczególnej solidarności i służby bliźnim, zwłaszcza tym najuboższym i bezdomnym.

Odniósł się też do ataków na św. Jana Pawła II, które rozpoczęły się po opublikowaniu przez Watykan w ostatnim czasie raportu o byłym kardynale i arcybiskupie Waszyngtonu. “Staliśmy się świadkami agresywnego ataku na osobę Świętego Jana Pawła II. Niektóre media wydały już na Niego wyrok twierdząc, że chronił sprawców pedofilii w Kościele i nie powinien być uznawanym za świętego” – czytamy w liście. – “Tymczasem raport wyraźnie dowodzi, że Ojciec Święty został cynicznie oszukany przez ludzi, od których miał prawo spodziewać się prawdy. Zresztą ofiarą tych oszustw stał się nie tylko papież, ale również Departament Stanu USA oraz trzech prezydentów tego kraju, z którymi przez lata blisko współpracował prowadzący podwójne życie były kardynał”. Arcybiskup zaapelował do wiernych, by nie pozwolili zniszczyć dobrego imienia Świętego Jana Pawła II i by sięgali po jego teksty, by lepiej poznawać, jak żył i co głosił.

Sporo miejsca w liście pasterskim zajął Strajk Kobiet, który arcybiskup nazwał manifestacjami, które pojawiły się na ulicach po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Stwierdził, że ich organizatorzy “domagają się ustąpienia rządu oraz dostępu do aborcji na życzenie, bez jakichkolwiek ograniczeń”.

“Protesty te charakteryzuje liczny udział młodzieży, wulgarny język, agresywność i niechęć do Kościoła oraz dewastowanie pomników i elewacji świątyń” – napisał arcybiskup. – “Po raz pierwszy doszło też do zakłócania nabożeństw czy przerwania Mszy świętej, m.in. w poznańskiej katedrze. Żądanie prawa do zabijania nienarodzonego dziecka, szczególnie wtedy, gdy wiemy, że urodzi się ono niepełnosprawne, jest niegodne człowieka. Dla osób wierzących w Boga takie żądanie jest złem moralnym, jest grzechem”.

Tymczasem, jak zauważył arcybiskup, wśród protestujących są także ludzie, którzy uważają siebie za osoby wierzące – ale, jak podkreślił, “aby być człowiekiem wierzącym w Boga, nie wystarczy przyjąć chrztu, chodzić do kościoła czy na lekcje religii. Osoba autentycznie wierząca bowiem przyjmuje do końca – z przekonaniem i zaufaniem – całą prawdę, jaką Bóg jej przekazuje, i żyje według tej prawdy”.

jednak zdaniem arcybiskupa by bronić życia człowieka, także dziecka nienarodzonego, wcale nie trzeba być osobą wierzącą, wystarczy być wrażliwym człowiekiem.

“Z wielkim szacunkiem patrzymy na rodziców wychowujących chore dzieci, podziwiamy ich miłość i oddanie z jakim służą swoim dzieciom. Na podziwie nie może się jednak skończyć. Mając świadomość zaangażowania Kościoła w obronę życia nienarodzonych oraz pomoc rodzinom z chorymi dziećmi, nasze wsparcie dla tych rodzin musi być o wiele większe. Bardzo proszę o to Caritas, księży proboszczów i wszystkich ludzi, których wiara w Boga zdolna jest przekładać się na czyny miłości. Także od państwa polskiego oczekujemy pełniejszej i skuteczniejszej opieki nad rodzinami, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością” – podsumował arcybiskup.

List pasterski zostanie odczytany w kościołach tradycyjnie w pierwszą niedzielę Adwentu, czyli 29 listopada.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Arcybiskup o Strajku Kobiet: "Wulgarny język, agresywność i niechęć do Kościoła"