wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: “Ambasada Białorusi” na drzwiach biura posła Sterczewskiego

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej przykleili na drzwiach biura posła Franciszka Sterczewskiego naklejkę z napisem “Ambasada Białorusi”. – To skandal, że poseł RP wspiera interesy obcego państwa – uważają.

Jak powiedział Dawid Trzeciak, rzecznik prasowy okręgu Wielkopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest dramatyczna: prezydent Łukaszenka wysyła coraz więcej uchodźców, których są już tysiące, dochodzi też do prowokacyjnych sytuacji, jak strzały w kierunku polskiej straży granicznej.
– I wydawałoby się, że w takim momencie wszystkie siły polityczne powinny ramię w ramię jednym głosem mówić i zastanawiać się, jak ten konflikt rozwiązać – mówił działacz Młodzieży Wszechpolskiej. – Jednak jak się okazuje, w polskim parlamencie są ugrupowania, które wolą jawnie stanąć po stronie Republiki Białorusi, powielając białoruską propagandę i wspierając w działaniach prezydenta Łukaszenkę.

Przedstawicielem właśnie takiej grupy ma być poseł Franciszek Sterczewski, który – jak twierdzą działacze Młodzieży Wszechpolskiej – swoimi działaniami i wystąpieniami powielał to, co podaje białoruska propaganda.
– O tym, że to Polacy są winni temu, co tam się dzieje, że polska strona odpowiada za zgony, które podobno na tej granicy miały miejsce – wyliczał Dawid Trzeciak. – Strona białoruska stara się kolportować te informacje, ta propaganda jest powielana przez wiele polskojęzycznych mediów. Dochodziło do wielu prowokacyjnych sytuacji na granicy, gdzie posłowie, między innymi Koalicji Obywatelskiej, w której jest poseł Sterczewski, próbowali szturmować granicę, przedzierać się pod pretekstem ratowania imigrantów, udzielania im pomocy, atakując straż graniczną, która jedynie – w bardzo dobry sposób – wykonuje swoje obowiązki. Uważam, że to jest niewątpliwy skandal polegający na tym, że poseł RP wybrany przez polski naród wprost wspiera interesy obcego państwa w konflikcie z Polską. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy tabliczkę z hasłem, która naszym zdaniem przedstawia wprost, czyje interesy pan poseł reprezentuje.

Tabliczka z napisem po polsku i białorusku “Ambasada Republiki Białorusi” została uroczyście przyklejona na drzwiach biura poselskiego Franciszka Sterczewskiego.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej stwierdzili też, że trudno uwierzyć w zaprzeczenia strony białoruskiej, która twierdzi, że żadnych strzałów nie było
– Ciężko wierzyć stronie białoruskiej po tym, ile kłamliwych informacji wypuściła – wyjaśnia Dawid Trzeciak. – Poza tym uważam, że jako Polacy bardziej powinniśmy ufać relacji polskich służb, straży granicznej czy wojska, które potwierdzają, ze takie sytuacje mają miejsce.

Co do pushbacku, którego udokumentowanego przypadku zalewają sieć – działacze Młodzieży Wszechpolskiej uważają, że jeżeli jest łamane prawo międzynarodowe, to oczywiście nie powinno to mieć miejsca.
– Ale jeżeli ktoś chce przekroczyć polską granicę, powinien to zrobić legalnie, na przejściu granicznym, a nie w lasach – podkreślił Dawid Trzeciak.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: "Ambasada Białorusi" na drzwiach biura posła Sterczewskiego