aLifeCanBeAFairyTale_AngelinaJolie_by_aleXsandroPalombo 2 Web

Poznań: aleXsandro Palombo: księżniczki Disneya i gwiazdy jako ofiary przemocy domowej

“Życie to nie bajka” twierdzi aleXsandro Palombo i udowadnia to na swojej wystawie, którą od dziś można oglądać w Bałtyku. Wystawa zatytułowana „Życie to nie bajka” nawiązuje m.in. do problemu przemocy domowej.

aleXsandro Palombo to włoski artysta, aktywista i projektant mody, znany z kolorowych, prześmiewczych prac, które skupiają się na kulturze pop, modzie, społeczeństwie, różnorodności, etyce i prawach człowieka. Część prac prezentowanych w Poznaniu pochodzi z głośnej serii artysty „Życie może być bajką, jeśli przerwiesz milczenie” (Life can be a fairytale, if you break the silence). Prace przedstawiają gwiazdy pop oraz postacie ze znanych bajek jako ofiary przemocy. Ich celem jest przekonać wszystkie nękane kobiety, by przerwały milczenie. Bo wszystkie kobiety mogą być jej ofiarami, żadna nie jest od niej wolna, nawet jeśli ma życie jak w bajce.

– Największym sprzymierzeńcem przemocy jest milczenie, które co roku zabija albo przyczynia się do trwałego kalectwa częściej niż choroby czy wypadki. Przemoc domowa jest jak rak, który nie zna granic ani statusu społecznego. Może dotknąć każdego – nieważne, czy jesteś szarą myszką czy gwiazdą. Trzeba użyć antidotum w postaci kultury, by podnieść świadomość o szacunku i równości, aby ją pokonać – mówi aleXsandro Palombo.

Reszta prac również nawiązuje do tematu emancypacji, wyzwolenia i wolności. Seria pt. „Czy nadal ci się podobamy?” (Do you still like us) prezentuje wizerunki księżniczek Disneya z niepełnosprawnościami konfrontujące ideę „piękna doskonałego”. W tej prowokacyjnej serii wydanej w 2014 roku aleXsandro Palombo każe nam przemyśleć definicję piękna i perfekcji, wyprzedzając obecnie panującą erę „Body Inclusivity”. Z kolei seria „Wolność” (Freedom) przedstawia trzy symboliczne gesty przedstawiające pragnienie wolności absolutnej, tym razem łącząc w swojej formie sztukę i design.

Wystawa w stolicy Wielkopolski odbędzie się w dniach 7 – 21 listopada 2019. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Warto przypomnieć, że 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Wernisaż wystawy: 7 listopada 2019 godz. 19:00.

Mat.pras., el

Dodaj komentarz

avatar