bankomat fot. Extinction Rebellion

Poznań: Aktywiści Extinction Rebellion zakleili bankomaty. Za finansowanie inwestycji węglowych

“Uwaga klienci PKO BP! Z przykrością informujemy, że w ostatnich dniach stwierdzono awarię systemu wartości banku, przez co 13 jego bankomatów na terenie Poznania było nieczynnych” – poinformowali aktywiści.

Co to za “awaria systemu wartości”? Aktywistom nie podoba się, że bank oficjalnie jest “eko” – do tego stopnia, że rachunki wystawia w formie elektronicznej, nie na papierze. A jednocześnie wspiera inwestycje węglowe udzielając kredytów spółkom na budowę nowych elektrowni węglowych. Oznacza to, że przedkłada zysk ekonomiczny nad obecnych i przyszłych pokoleń oraz środowiska naturalnego. Eksperci zalecają całkowite wycofanie banku z finansowania inwestycji węglowych.

“O problemach z systemem wartości PKO BP próbowano mówić w piątek 17 stycznia” – informują aktywiści – “gdy grupa poznańskich aktywistów z ruchu Extinction Rebellion zorganizowała całodniową pikietę pod Odziałem 1 przy Placu Wolności i na drodze oddolnej edukacji społeczeństwa, połączonej z obywatelskim nieposłuszeństwem wobec PKO, informowała klientów o destrukcyjnym działaniu banku. Niestety, jego zarząd pozostaje głuchy na fakty naukowe, co w najbliższych dekadach ostatecznie obróci się przeciwko niemu”.

I rzeczywiście – w piątek działacze ruchu, podobnie jak inne oddziały Extinction Rebellion na całym świecie, próbowali uświadomić klientów banku oraz przemówić do rozsądku jego władzom. Jak udało się z klientami – trudno powiedzieć, chociaż niektórzy wyglądali na przekonanych argumentami młodych ludzi, zwłaszcza tymi, które nie pojawiają się w oficjalnych biuletynach.

Z pewnością nie udało się to z władzami banku. Jedyną reakcją było wysłanie straży bankowej, by usunęła demonstrantów. Extinction Rebellion zapewnia, że nie zamierza zaprzestać walki – i zaklejenie bankomatów jest jej kolejnym elementem. Na nieczynnych bankomatach zostawiono też informację: “Bankomat nieczynny. Awaria systemu wartości. Bank PKO potęguje kryzys klimatyczny”.

“Wykorzystując metodę ignorowania problemu, awarię udało się w większości przypadków rozwiązać” – podsumowują akcję działacze z Extinction Rebellion. – “Niewykluczone jednak, że usterka ta będzie pojawiać się także w przyszłości, gdyż zaradzono jedynie jej symptomom”.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku na przystankach miejskiej komunikacji znalazły się fałszywe reklamy informujące o tym, że PKP BP kredytuje budowę elektrowni Ostrołęka C, co oznacza, że dzięki niemu do atmosfery trafi ponad 6 mld dwutlenku węgla rocznie. Bank złożył wówczas zawiadomienie do prokuratury.

Extinction Rebellion, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze