Poznań: Aktorka Kazimiera Nogajówna nie żyje

fot. pixabay

Rodowita poznanianka, do 2003 roku występująca na deskach Teatru Nowego w Poznaniu – Kazimiera Nogajówna odeszła 7 sierpnia w wieku 89 lat. O jej śmierci poinformował Teatr Nowy na swoim profilu społecznościowym.

Kazimiera Nogajówna urodziła się w Poznaniu 13 lutego 1933 r. W 1952 r. Zadebiutowała 7 października 1953 roku w spektaklu „Tor przeszkód” w Bydgoszczy w reżyserii Stanisława Cegielskiego w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Występowała na scenach teatrów w Kaliszu, Częstochowie, Kielcach, Szczecinie, Łodzi, Bydgoszczy i przede wszystkim w Poznaniu – najdłużej, bo 20 lat, występowała na scenie Teatru Nowego, gdzie grała w latach 1983-2003. Zagrała prawie 120 ról teatralnych, ale można ją było zobaczyć także w kilku filmach, między innymi w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland.

Aktorka zdobyła między innymi nagrodę dla najlepszej aktorki na pierwszych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1961 roku za rolę Joanny w przedstawieniu „Święta Joanna” Teatru Polskiego w Poznaniu. Na KST była nagradzana także za swoje kreacje aktorskie w 1965 i 1976 roku.

W 1974 roku została uhonorowana nagrodą województwa i miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, w 1990 – otrzymała nagroda za rolę Panny Anieli w „Damach i huzarach” Teatru Nowego w Poznaniu, a w 1998 wręczono jej nagrodę Srebrnej Maski Loży Patronów Teatru Nowego za rolę Jasmine w „Alpejskich zorzach”. Z kolei w 2004 roku podczas IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu „Lament”, koprodukcji Teatrów Polskiego w Poznaniu i Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.