Poznań: Akcja strażników miejskich i policji. „Podstawowe zasady bezpieczeństwa”

akcja profilaktyczna fot. SMMP

O zagrożeniach związanych z zostawianiem dzieci i zwierząt w samochodzie, kradzieżami kieszonkowymi i oszustwami „na wnuczka” mówili strażnicy miejscy oraz policjanci podczas wspólnych działań profilaktycznych.

– Funkcjonariuszka z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej oraz policjant z Komisariatu Policji Poznań-Jeżyce przeprowadzili na terenie Jeżyc akcję pod hasłem „Nie zostawiaj mnie w samochodzie” – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP. – Celem rozmów z kierowcami było uświadomienie zagrożeń, na jakie narażone są osoby bądź zwierzęta pozostawione w zamkniętym, nagrzanym samochodzie.
Należy pamiętać o tym, że temperatura we wnętrzu samochodu pozostawionego na słońcu wzrasta bardzo szybko i przy 27°C na zewnątrz może wzrosnąć nawet do 60°C we wnętrzu auta!

Jak podkreślali funkcjonariusze, bo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy – temperatura wzrasta błyskawicznie i znaczenie ma tu każde 10 minut. I już po upływie tego czasu dzieci, osoby w podeszłym wieku i zwierzęta mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. Wszyscy kierowcy otrzymali ulotki informacyjne przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Z kolei strażniczki z zespołu profilaktyki Straży Miejskiej wraz z policjantem z KP Stare Miasto spotkali się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Zrozumieć i pomóc”. Tu głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osobiste seniorów i metody unikania zagrożeń.

– Omawiano zjawiska i zdarzenia występujące w życiu codziennym, w przestrzeni publicznej, takie jak: korzystanie z przejść dla pieszych, przejazd komunikacją miejską czy zakupy w sklepie i na targowisku – wyjaśnia rzecznik. – Funkcjonariusze uczestnikom spotkania między innymi przedstawili sposoby działania sprawców takich zdarzeń jak kradzieże kieszonkowe czy wyłudzenia sposobem „na wnuczka”. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności w kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli instytucji, firm oferujących pomoc czy usługi w domu.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał na zakończenie w prezencie etui ochronne na kartę bankomatową.

Podziel się: