protest UAP fot. UAP

Poznań: Akademiczki z Uniwersytetu Artystycznego przyłączyły się do protestów

“Ten wyrok godzi w kobiety, ale jest też uderzeniem w prawa człowieka i podstawy humanizmu” – piszą w swoim oświadczeniu akademiczki i akademicy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Oto treść oświadczenia:

“Drogie Studentki i Studenci,
Jako akademiczki pracujące na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu wyrażamy głębokie zaniepokojenie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020, który prowadzi do zaostrzenia i tak już restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. W ten sposób odbierane jest kobietom prawo do decydowania o sobie, swoim zdrowiu i życiu.
Ten wyrok godzi w kobiety, ale jest też uderzeniem w prawa człowieka i podstawy humanizmu, zmuszając kobiety do rodzenia nawet w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał społeczny gniew. W tak trudnej sytuacji, jaką jest pandemia, tysiące ludzi wychodzi na ulice. Są wśród nich także nasze studentki i studenci, również wiele z nas wspiera czynnie protesty. Wyrażamy solidarność wobec Wszystkich protestujących. Rozumiemy też osoby, które z obawy przed zakażeniem nie biorą udziału w demonstracjach. Wspieramy Was i dzielimy Wasz niepokój.

Wiemy, że dla Was obecna sytuacja jest wyjątkowo trudna. Czas młodości, studiów, towarzyskich spotkań został zakłócony przez sytuację pandemii. Istotą studiowania zawsze były bezpośrednie relacje, dyskusje, nauka w pracowniach i salach wykładowych. Teraz spotykamy się głównie online. Wielu i wiele z Was przez epidemię straciło też pracę. Dodatkowym ciosem jest ten potworny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W tym trudnym czasie musimy się wzajemnie wspierać, być solidarni i dobrzy dla siebie. Pamiętajcie, że nie jesteście same i sami. Jesteśmy z Wami!

Dr hab. Izabela Kowalczyk, prof. UAP, dziekan Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa
Dr hab. Joanna Marcinkowska, prof. UAP, prodziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku
Dr hab. Sonia Rammer, prof. UAP, prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa
Dr Agata Kulczyk, prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej
Dr Magdalena Grenda, prodziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa
Grafika: dr Agata Kulczyk

UAP, el

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze