Adam Szłapka

Poznań: Adam Szłapka: Jacek Kurski znowu ponad prawem?

– Jacek Kurski i telewizja publiczna są ponad prawem i wielokrotnie to pokazywałem – powiedział dziś przewodniczący Nowoczesnej w Poznaniu. Pozwolenie na zrealizowanie “Sylwestra Marzeń” w czasie pandemii jest tego najlepszym dowodem.

Sprawa pozwolenia na organizację “Sylwestra Marzeń” przez Telewizję Polską w czasie obowiązującego zakazu imprez i zgromadzeń od wczoraj bulwersuje opinię publiczną. Poseł Adam Szłapka zażądał w tej sprawie od władz telewizji wyjaśnień w trybie dostępu do informacji publicznej.

To nie pierwsza batalia posła z TVP. By otrzymać dane o zarobkach telewizyjnych gwiazd, musiał iść do sądu, jako że telewizja, mimo że jest finansowana z pieniędzy publicznych i jako taka jest zobowiązana do udostępniania swoich danych finansowych – nie chciała mu tych informacji przekazać.

– TVP jest finansowana z budżetu państwa w wysokości 2 mld rocznie – mówił poseł. – To są pieniądze publiczne. Każdy z nas ma prawo wiedzieć, jak one są wydawane i ile wynoszą poszczególne wynagrodzenia. Ale mimo przegranych przez TVP spraw w dwóch WSA nadal nie mamy informacji na ten temat. Występowaliśmy także z interpelacją do ministra Kamińskiego z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej do informacji, na jakiej podstawie Jacek Kurski korzysta z obstawy Służb Ochrony Państwa: ilu to jest funkcjonariuszy, jaki to jest koszt i jaka to jest podstawa prawna. Nadal żadnej informacji na ten temat! Mamy czas pandemiczny, bardzo duże obostrzenia i realny lockdown, nie funkcjonuje prawie cała gospodarka, nikt nie może korzystać z hoteli nawet w przypadku podróży służbowej, nie ma żadnych zgromadzeń i żadnych imprez – ale te obostrzenia nie dotyczą oczywiście telewizji publicznej. Dlatego po pierwsze zwracamy się do telewizji publicznej z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, jakie są koszty realizacji “Sylwestra Marzeń” w tym roku, koszty wynagrodzeń poszczególnych artystów oraz podstawy prawnej, na jakiej podjęto decyzję, że pracownicy TVP mogą być zakwaterowani w hotelach Ostródzie i organizować takie przedsięwzięcie mimo obostrzeń.

Poseł zwrócił się także do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z pytaniem, czy zamierza zareagować, czy wydała zgodę na taką imprezę, a jeśli tak, to z jakimi wytycznymi i restrykcjami.
– Nie ma żadnego uzasadnienia na to, żeby Jacek Kurski i TVP organizowali sobie imprezę tylko po to, żeby przepalić kolejne miliony z tych dwóch miliardów – podsumował Adam Szłapka.

Poseł za niepoważne uważa przytaczanie jako podstawy prawnej rozporządzenia z 27, które wprowadziło zmiany do rozporządzenia z 21 grudnia.
– Analizowaliśmy ten zapis – wyjaśnił. – Niektórzy komentatorzy uważają, że on nie dotyczy TVP, bo ona nie ma koncesji. Ale na tym polega ta kpina z państwa prawa i instytucji, że nawet jak stworzą przepis specjalnie pod Kurskiego i nawet zrobią to nieudolnie, na kartonie napisane – to Jacek Kurski i tak zrobi co chce, bo on dostaje dwa miliardy i może sobie na to pozwolić. To jest niszczenie państwa. Odbudowa zaufania do państwa prawa będzie trwała latami.

4.7 3 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze