Poznań: 900 laptopów dla uczniów od miasta

nowy sprzęt od miasta dla szkół fot. UMP
Sprzęt zostanie kupiony ze środków z miejskiego budżetu i przekazany do szkół, aby ułatwić uczniom i nauczycielom zdalne nauczanie. Wiosną miasta już wspomogło poznańską oświatę 333 zestawami komputerowymi.

Wiosenna pomoc kosztowała 1 mln zł. Teraz, z tej samej puli, za kwotę 2,7 mln zł, zakupione zostanie kolejne 898 laptopów. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele, nie posiadający odpowiedniego sprzętu, będą mogli uczestniczyć w e-lekcjach.

– Zdalna nauka wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego i dostępu do internetu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Nie wszyscy poznańscy uczniowie i uczennice oraz pracownicy szkół posiadają urządzenia niezbędne do nauki. Chcemy zapewnić pomoce naukowe jak największej grupie dzieci, młodzieży i nauczycieli.

To nie jedyne działania miasta. Na początku kwietnia pracownicy Wydziału Oświaty oraz Biura Obsługi Inwestorów zainicjowały akcję pt. „Każdy komputer się przyda”, w ramach której chętni mogli bezpłatnie przekazywać niepotrzebny już sprzęt, by pomóc dzieciom w nauce. Inicjatywa od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozyskano w ten sposób 188 komputerów, laptopów i monitorów, które zostały już przekazane do szkół.

– Wiele firm oraz osób prywatnych zgłosiło się do nas w celu przekazania sprzętu komputerowego dla najbardziej potrzebujących uczniów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie i szybką reakcję – dziękuje darczyńcom Mariusz Wiśniewski.

Poznań wziął też udział w pierwszej edycji projektu rządowego „Zdalna Szkoła”, w ramach którego za kwotę 98 288 zł zakupiono 41 zestawów (laptop + oprogramowanie biurowe + zestaw słuchawkowy) dla 34 poznańskich szkół podstawowych. Drugi konkurs, „Zdalna Szkoła+”, pozwolił na uzyskanie dofinansowania w wysokości 165 000 zł. W ramach projektu zakupiono 71 zestawów dla 64 szkół podstawowych samorządowych i 7 niesamorządowych.

Ze środków rządowych kupiono łącznie 112 laptopów. Z samorządowych prawie 1300.

UMP, el

Podziel się: