rocznica zakończenia drugiej wojny światowej fot. UMP

Poznań: 77. Rocznica zakończenia II wojny światowej

Delegacje władz miasta i regionu złożyły dziś kwiaty przy pomniku Armii Poznań upamiętniając 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. W imieniu poznaniaków kwiaty złożyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

– Kiedy rok temu świętowaliśmy rocznicę zakończenia II wojny światowej nikt nie spodziewał się, że śmierć i strach ponownie zapukają do drzwi Europy – mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski. – Putinowska machina terroru próbuje złamać bohaterski opór obywateli Ukrainy takimi samymi metodami jak w ubiegłym wieku nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja niszczyły wolę walki Polaków. Ukrainki i Ukraińcy, którzy walczą o swoją ojczyznę płacą za to najwyższą cenę, dlatego słowa tak często powtarzane 8 maja – „Nigdy więcej wojny” – wymawiamy dzisiaj z obawą o to co przyniesie przyszłość, ale z także z nadzieją, że wolność i demokracja zwyciężą.

W uroczystości pod pomnikiem Armii Poznań wzięli udział także przedstawiciele władz powiatu i regionu, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

W Polsce 8 maja jako Dzień Zwycięstwa jest obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II wojny światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji.