75. rocznica zakończenia II wojny światowej fot. UMP 2

Poznań: 75. rocznica zakończenia II wojny światowej

Prezydent Jacek Jaśkowiak oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, złożyli wieniec pod pomnikiem Armii Poznań z okazji rocznicy zakończenia wojny.

W tym roku ze względów bezpieczeństwa publiczne uroczystości nie mogły się odbyć – prezydent jednak oddał hołd bohaterom składając wspólnie z Grzegorzem Ganowiczem wieniec na Wzgórzu Św. Wojciecha.

– Podtrzymujemy pamięć o tamtych wydarzeniach, bo wnioski płynące z tej bolesnej lekcji, są dzisiaj szczególnie istotne – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mając w pamięci tragiczne konsekwencje podsycania nienawiści i pogardy do określonych środowisk, ras, grup społecznych, szukajmy drogi porozumienia i współpracy, zamiast dalszego pogłębiania podziałów.

W Polsce 8 maja, jako Dzień Zwycięstwa, jest obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II Wojny Światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji. Stalin zażądał by w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy przed przedstawicielami ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.

Formalnie akt podpisano późnym wieczorem, gdy w Berlinie był jeszcze 8 maja, a w Moskwie, zgodnie z tamtejszym czasem, już 9. Z tego też powodu, w państwach ówczesnego bloku wschodniego, dzień zwycięstwa nad nazistami obchodzony był 9 maja. Dzień ten nosił wtedy nazwę Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze