Poznań: 74. rocznica zakończenia walk

23 lutego 1945 roku zakończyła się okupacja niemiecka w Poznaniu. Z okazji 74. rocznicy tego wydarzenia, w czasie uroczystości na Cytadeli, upamiętnieni zostaną wszyscy, którzy brali udział w walkach o wyzwolenie miasta.

Uroczystości rozpoczną się już o godz. 10 – przedstawiciele miasta złożą kwiaty w kwaterach żołnierzy na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie.

Najważniejsze obchody odbędą się na górnym tarasie Cytadeli. W samo południe zabrzmi tam dzwon pokoju i zawyją syreny. Odśpiewany zostanie też hymn państwowy. W ten sposób upamiętnieni zostaną wszyscy, którzy brali udział w walce o wyzwolenie miasta.

Prezydent miasta w asyście harcerzy i straży miejskiej złoży kwiaty pod pomnikiem Cytadelowców, żołnierzy radzieckich i alianckich. Na zakończenie uroczystości przy pomniku Żołnierzy Alianckich odegrany zostanie utwór “Cisza”.

Po południu, o godz. 13.30 władze Poznania spotkają się w urzędzie miasta z kombatantami.

W lutym 1945 roku w walkach o Cytadelę zginęło niemal 100 poznaniaków, trzy razy tyle zostało rannych. Cytadela była ostatnim punktem niemieckiego oporu. Hitlerowcy bronili się do 23 lutego. W wyniku walk o Poznań zniszczonych zostało prawie 60 proc. miejskiej zabudowy.

Autor: UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze