Poznań: 25 mln na rozwój komunikacji publicznej!

Jadwiga Emilewicz, Szymon Szynkowski vel Sęk fot. L. Łada

16,5 mln zł dla Poznania, 8,5 mln zł dla ośmiu przyległych gmin na rozwój komunikacji publicznej. O przekazaniu dodatkowych środków mówił wczoraj w Poznaniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Gminy, które otrzymają dodatkowe pieniądze, to Szamotuły, Swarzędz, gmina Czerwonak, Mosina, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica oraz Puszczykowo – razem 8,5 mln zł na inwestycje transportowe. Poznań natomiast otrzyma 16,5 mln zł na trasę na Naramowice, torowisko w ulicy Ratajczaka i dokończenie Projektu Centrum.
– Z obecnej perspektywy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w stolicy Wielkopolski realizowanych jest siedem projektów na łączną kwotę 1,5 miliarda złotych – wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. – Z dofinansowaniem ze środków europejskich w wysokości 500 mln zł. To jest zarówno trasa na Naramowice, szkoda, że nie realizowana w terminie, do 2018 roku, jak to było założone, no, ale są postępy.

Skąd pochodzą te środki?
– Wiele projektów, które było planowanych albo zostało przeniesionych, albo zostało zrealizowanych za mniejsze kwoty – wyjaśnił wiceminister Buda. – I dzisiaj, żeby wykorzystać co do ostatniego euro środki z poprzedniej perspektywy do końca 2023 r., uruchamiamy szybkie projekty, już współfinansowane z funduszy europejskich, które da się zrealizować w kilkanaście miesięcy.

Przeznaczenie dodatkowych środków na transport zbiorowy było wyborem oczywistym.
– Nie było tutaj żadnego obowiązku, że musimy te środki akurat na Poznań i akurat w tak dużej kwocie przekazać, a ostatecznie taka decyzja zapadła – podkreślił wiceminister Buda. – Chcieliśmy to zrobić, bo bardzo zależy nam na rozwoju transportu miejskiego. Wiemy, że duże miasta, Poznań również, mogą komunikacyjnie postawić tylko na taki transport.

Samorządy muszą tylko jeszcze złożyć wnioski o przekazanie im pieniędzy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak, jak zapewnił wiceminister, to tylko formalność. Decyzja o tym, że gminy te środki otrzymają, już zapadła.

– Ta decyzja dzisiejsza to efekt dobrego dialogu między rządem a samorządem – powiedziała posłanka Jadwiga Emilewicz. – Postulat zwiększenia środków na realizację tych projektów transportowych: św. Marcicie, Fredry, na placu Wolności, Mielżyńskiego, to była prośba i postulat, z którym zwróciły się władze miasta do rządu na początku tego roku. Ale to też warto dodać, że te 16,5 mln, które pozwolą dokończyć te inwestycje, to nie wszystko.

Posłanka przypomniała też o 60 mln na likwidację dzikiego wysypiska pod trasą tramwajową na Naramowice, które miasto otrzymało z NFOŚ i z których już dzisiaj korzysta.
– Wiele dobrych projektów inwestycyjnych przed nami w Poznaniu – podsumowała. – Będziemy je realizować, będziemy wspierać miasto, dobra współpraca rządu i samorządu będzie owocować tym, że będzie się poprawiać jakość życia w Poznaniu. Takie obietnice składaliśmy państwu dwa lata temu i w taki sposób będziemy je nadal realizować.